Zabawy w domu. Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem?

Zabawy w domu- czyli o tym, w co się bawić z dzieckiem w domu, podczas gdy na dworze pada, wieje i aura nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu.

Jestem mamą dwójki dzieci, dzieci, które są ciekawe świata i głodne nowych przygód. Jednak okoliczności (ach ta pogoda! kolejne przeziębienie, smarki, kaszle i inne wirusy) nie zawsze sprzyjają temu, aby poznawać świat biegając po podwórku.

Kiedy zostajemy w domu, moja wyobraźnia i kreatywność, zostaje wystawiona na próbę. Dlatego mam kilka sprawdzonych sposobów na zabawy, które zajmą nawet najbardziej wymagającego kilkulatka. Zabawy te, stanowią dla mnie pewnego rodzaju bazę, na której często się opieram.

W takim razie w co bawić się z dzieckiem w domu? Z dzieckiem, które ma dość układania puzzli, oglądania bajek i skakania po tapczanie? Jakie zabawy pokazać dziecku, aby mogło spędzić ciekawie czas i się rozwijać?

W co się bawić z dzieckiem? Pomysły na zabawy w domu

Tylko w co bawić się z dzieckiem, kiedy kolejny dzień zapowiada się tak samo, a mianowicie na spędzeniu go w domowych pieleszach? Co zrobić, kiedy dziecko woła “mamo, nudzę się”, a Ty nie masz pomysłu na nowe zabawy?

Problem z organizacją czasu dla dziecka, szczególnie spotyka nas rodziców w okresie zimowym, kiedy pogoda nie sprzyja zabawie na świeżym powietrzu….

Nie jeden raz w ciągu tego tygodnia zastanawiałam się nad tym, jakie zabawy zaproponować moim dzieciom, tym bardziej, ze stawiam sobie wysoko poprzeczkę.

Jako mama- pedagog mam taką ambicję, aby każda zabawa była dla moich dzieci czymś radosnym, ale też sprytnym sposobem na przekazanie wiedzy. Nie, nie twierdzę, że moje dzieci studiują encyklopedię, skacząc przez poduszki. Po prostu lubię, spędzać z nimi czas produktywnie. A wiadomo, że nam rodzicom ciągle tego czasu brakuje…

Bywają dni, kiedy mój dzień jest wypełniony po brzegi obowiązkami i jedyne na co mam siłę (tak siłę, czas pewnie by się znalazł…), to przyglądanie się zabawie moich dzieci i kiwanie głową w odpowiedzi na przeróżne prośby.

Jednak. kiedy już udaje mi się wygospodarować godzinkę wolnego czasu, a moja energia nie jest na poziomie zero, to staram się wymyślać coś na prawdę fajnego, takiego super i wow.

Czym je zająć dziecko, tak, aby  było zadowolone i czuło się ważne? A mama miała potem chwilę na wypicie kawy i pomalowanie paznokci?

Mamo pobaw się ze mną! O tym, jakie zabawy królują u nas w domu

Gdyby doba była dłuższa, a każdy rodzic miał niewyczerpalną ilość energii, to z pewnością zabawy z dzieckiem byłyby pestką. Realia wyglądają troszeczkę inaczej! No dobra! Całkowicie różnią się od tego, co widzimy w mediach społecznościowych, zdjęciach na Instagramie, a nasze plany nijak mają się do rzeczywistości.

Jestem mamą, która na prawdę lubi spędzać czas ze swoimi dziećmi. Jednak żadna mama nie ma w ciągu dnia tyle czasu, żeby wymyślać dziecku coraz to nowe zabawy, setny raz układać wieżę z klocków lub bawić się w domowy teatrzyk całymi wieczorami.

Jako mama dwójki małych dzieci najbardziej cenie sobie zabawy, które sprawiają, że moje dzieci są pochłonięte nimi przez dobre pół godziny. Tak pół godziny… Bo nie oszukujmy się, ale nie ma chyba takiej zabawy, która zajęła by dziecko na kilka godzin. Dlatego uważam, że pół godziny/ jedna godzina to na prawdę przyzwoity czas 🙂

Pomysły na wspólne zabawy. W co się bawimy w domu?

Zdecydowanie numerem jeden są wszelkie masy plastyczne, które każdy rodzic może sam zrobić w domu. To jest ten rodzaj zabawy, który z pewnością wywoła pozytywny nastrój, ale także będzie sprzyjać ćwiczeniu małych rączek i paluszków. Niestety minusem jest bałagan, który możemy zastać po skończonej zabawie. Ale kochana mamo! Dziecko musi się czasami ubrudzić, szczególnie, że w domu ma zdecydowanie ograniczony dostęp do zabaw sensorycznych. Dlatego ja mam jedną zasadę, która sprawia, że rozniesiony piasek, czy przyklejona ciastolina mnie tak nie drażnią. Pozwalam się bawić dzieciom do woli przed sprzątaniem, myciem podłóg, odkurzaniem. Dzieci są zadowolone, a ja wiem, że czas, który spędziły bawiąc się, był na prawdę fajny!

Zabawy z plasteliną

Malowanie! Malowanie farbami, to zabawa, która pochłania moje dzieci na kilkadziesiąt minut! Wow! Lubimy malować palcami, pędzlami, stempelkami. Jednak, aby to malowanie nie skończyło się remontem mieszkania, często malujemy coś konkretnego. A mianowicie wygląda to tak, że mama wymyśla koncepcje, a dzieci ją realizują. Ostatnim naszym dziełem były piękne, kolorowe dinozaury. Nasze dinozaury powstały z tektury, która została nam z opakowania przesyłki kurierskiej.

Zabawy z dzieckiem w domu

Jak powstały nasze dinozaury? oczywiście bardzo pomocny był Internet, gdzie znaleźliśmy, to co nas interesuje, czyli rysunki dinozaurów. Następnym krokiem było odtworzenie ich na tekturze i wycięcie. Uważam, że nie potrzebny jest talent plastyczny bo dziecko i tak będzie miało wielką frajdę z tworzenia, nawet jeśli coś nam nie wyjdzie. Mama wycina, a dziecko potem pięknie maluje. Maluje za pomocą kredek, farby. Pędzlem lub palcami. I gotowe! To są właśnie zabawy, które lubię najbardziej :

Dinozaury z tektury

Domy dla zwierzaków. Ponieważ nieustannie królują u nas zabawy zwierzętami, to często robimy dla nich domy. I tak powstało już terrarium dla gadów. Mamy zoo dla zwierząt egzotycznych z pudełka po butach, a także Park Jurajski dla dinozaurów. Wystarczy trochę wyobraźni, pudełko, bibuła i kolorowe kartki. My tworzymy w najprostszy sposób, jaki się da. Nie stosujemy żadnych wyliczeń, prostych cięć, a dokładność jest nam obca. Najważniejsze, żeby dobrze się przy tym bawić i rozbudzać wyobraźnię dziecka. A potem po skończonej pracy mam dłuższą chwilę dla siebie, podczas gdy dziecko bawi się w najlepsze.

Zabawy

Zabawy, które ćwiczą małe rączki i paluszki?

Wiadomo, że kolorowe kredki,to przyjaciel każdej mamy. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostaną wykorzystane do ozdabiania ściany. My też lubimy malować i często to robimy. Jednak, aby nie kończyło się tylko na zabazgraniu całej kartki (tak, to też jest super potrzebna zabawa), to często wymyślam moim dzieciom zadania. Zadania, które pozwolą im decydować o ich przebiegu, wniosą coś ciekawego (np. ciekawostki o życiu zwierząt morskich), a także będą sprzyjać rozwijaniu zdolności manualnych.

Papierowe rybki. Zabawy w domu.

 

Jedną z zabaw, która będzie dla naszego dziecka, czymś ciekawym, jest stworzenie akwarium z rybkami. Oczywiście nie obędzie się bez pomocy rodzica, ale malowanie farbami, czy naklejanie ozdób zajmuje dziecko na długi czas. My takie akwarium tworzyliśmy już na kilka sposobów, a o to kilka z nich!

Akwarium z pudełka. Zabawy w domu
Zoo domowe. zabawy w domu z dzieckiem.

 

 

Mamy też własne, domowe mini Zoo i wiele, wiele innych rzeczy, które powstały przy pomocy kolorowych kartek, pudełek, kredek, farb i kleju.

Kiedy dziecko się nudzi....

Owszem. Czasami nuda jest potrzebna bo w tedy w głowie naszych pociech powstają najbardziej niezwykłe pomysły.

Kiedy dziecko ma czas tylko dla siebie, nagle okazuje się, że potrafi tak uruchomić swoją wyobraźnie, że zabawa zajmuje go całkowicie. Mamy wtedy chwile na relaks lub domowe porządki.

Niestety często okazuje się, że cisza, o którą tak prosiliśmy w myślach, jest w najlepszym przypadku zwiastunem pomazanej kanapy, a w najgorszym wiąże się z szyciem rany na czole.

Dlatego zdecydowanie jestem zwolenniczką zabawy kontrolowanej, takiej która pobudza dziecko do działania, pobudza jego wyobraźnię, ale przede wszystkim jest bezpieczna dla dziecka i otoczenia. Jednak we wszystkim najważniejsze jest zachowanie równowagi.

 

Bywają dni kiedy, po prostu nie mam ochoty na wymyślanie zabaw. Podrzucam dzieciom malowanki, a sama zajmuję się składaniem prania i prasowaniem.

Takie dni zdarzają się najczęściej. Dzieci bawią się w dowolny sposób, bez żadnej instrukcji, czy planu działania. Konstruują, lepią, wycinają, po prostu bałaganią. Ale tak, jak pisałam- lubię też wprowadzić je w całkiem nowy świat zabawy, który jest okazją do wspólnego spędzania czasu.

 

Zresztą chyba każdy z rodziców miał kiedyś wyrzuty sumienia, że za mało czasu spędza z dzieckiem…

Mnie poczucie winy także dopada, szczególnie wtedy, gdy lista obowiązków staje się dłuższa niż moja doba.

Na szczęście wiem, że nie wszystko musi być idealne i możemy mieć chwilę słabości ( przeczytaj o tym 😉 

https://pedagogwdomu.pl/poczucie-winy-a-macierzynstwo/..)

 

Wiem też, że wspólna zabawa z dzieckiem jest ważna dla jego rozwoju, poczucia bezpieczeństwa. Dlatego staram się bawić razem z dziećmi, jak najczęściej. 🙂

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 6 kwietnia 2020

    […] o to kilka pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu https://pedagogwdomu.pl/zabawy-w-domu-w-co-sie-bawic-z-dzieckiem-w-domu/. Może okażą się fajnym sposobem na […]

  2. 5 sierpnia 2020

    […] Zabawy w domu. Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *