Wzmacnianie pozytywnych zachowań u dziecka, to nic innego jak pozytywny bodziec, coś co wpłynie na zmianę zachowania i umocni je.
Dzieci rosną, zmieniają się, stają się coraz bardziej świadome własnych praw i obowiązków. Uczą się co jest dobre, a co złe. Wiedzą, jakie normy i zasady obowiązują w domu, w przedszkolu, czy w szkole. A my dbamy o ich rozwój i uczymy samodzielności. Staramy się przekazać im, jak najwięcej na temat świata i praw, jakimi rządzi się rzeczywistość ludzi dorosłych. Tak, aby w przyszłości potrafiły odnaleźć się w świecie i w życiu społecznym.
Niestety często zachowanie naszych dzieci, jest nie takie jakbyśmy chcieli. Bójki z rówieśnikami, krzyki, histerie, wymuszanie nowych zabawek, niezdejmowanie butów, brak kultury przy stole, bałagan w pokoju i złe nawyki higieniczne, to wszystko potrafi nieźle wyprowadzić nas z równowagi.
Oczywiście, jako rodzice mamy swoje sposoby na porozrzucane skarpetki, czy kolejny brak pracy domowej. Lubimy stosować kary, dawać szlabany na komputer, czy wprowadzać kolejne zakazy. Wszystko z nadzieją, że zachowanie dziecka zmieni się na lepsze, a my będziemy mogli odetchnąć z ulgą i napić się kilka łyków kawy.
Jako rodzice uwielbiamy także chwalić nasze pociechy. Jesteśmy dumni z nawet najmniejszych osiągnięć i chcemy,a by dziecko o tym wiedziało. Chwalimy, słodzimy. Mówimy, jakie jest cudowne, jak pięknie maluje, jak wspaniale gra na gitarze i że jestem mistrzem gry w planszówki.
Tak, jak każdy z nas, również dzieci uwielbiają, kiedy dorosły zauważa trud i wysiłek, jaki włożyły w swoją pracę. Jednak wzmacnianie pozytywnych zachowań, to trudna sztuka. Zwykła pochwała często nie wystarcza bo kto chciałby być chwalony „na odczepne”, „bez powodu”, albo kiedy radość i satysfakcja prysły?