Wyprawka dla mamy do szpitala. Co musi zabrać ze sobą przyszła mama?

Młoda mama przygotowując się do porodu, skupia się głownie na szykowaniu wyprawki dla nowego członka rodziny. Jednak wyprawka dla mamy, jest równie ważna i powinna zawierać wszystkie te rzeczy, które są niezbędne podczas pobytu w szpitalu.

 

Niebawem w naszej rodzinie pojawi się mały człowiek, który zmieni życie swoich rodziców na zawsze.

Tymczasem ich cała uwaga skupia się na przygotowaniu pięknego pokoju dla maluszka, kupowaniu ubranek i kompletowaniu rzeczy niezbędnych podczas opieki nad noworodkiem. 

Ja jako “doświadczona” mama dwójki dzieci, zostałam poproszona o odkurzenie zakamarków swojej pamięci i stworzenie listy rzeczy, które młodym rodzicom ułatwią spotkanie z maluszkiem. Takich, dzięki którym “świeżo upieczona” mama będzie odpowiednio przygotowana na ten Wielki Dzień i kilka następnych spędzonych w szpitalu!

Wracanie wspomnieniami do pierwszych tygodni po narodzinach moich dzieci i odkopywanie zapisków, sekretnych rad i wskazówek, które towarzyszyły mi przez obydwie ciąże, wcale nie było proste.

Chcąc jednak pomóc przyszłym rodzicom wytężyłam swój umysł i stworzyłam listę rzeczy, które są dla młodej mamy pomocne i niezbędne podczas pobytu w szpitalu, a później w domu już z noworodkiem. 

Moja wyprawka zawiera wszystko to, co moim zdaniem jest niezbędne podczas porodu i kilku następnych dni, już z noworodkiem na sali.

Wyprawka, jaką stworzyłam została przeze mnie podzielona na kilka części: Dokumenty, Poród, Pobyt w szpitalu, Cesarskie cięcie, Karmienie dziecka, a także rzeczy dodatkowe. 

Przed wyruszeniem do szpitala, na spotkanie z maluszkiem, warto skonsultować swoją wyprawkę z położną lub sprawdzić informacje podane na stronie szpitala. 

A tymczasem zapraszam do sprawdzenia, jak wyglądała moja wyprawka!

Wyprawka dla mamy do szpitala. Dokumenty

Wyprawka dla mamy

Wybierając się do Szpitala na poród nie można zapomnieć o DOKUMENTACH I WYNIKACH BADAŃ!

Co zabrać?

DOKUMENTY!

  • dowód tożsamości,
  • dowód ubezpieczenia (jeśli jest konieczny),
  • kartę przebiegu ciąży,
  • numer NIP pracodawcy lub własnego w przypadku
    prowadzenia działalności gospodarczej.

WYNIKI BADAŃ!

  • badanie grupy krwi i czynnik Rh ORYGINAŁ!
    przy ujemnym Rh (Rh-)
  • badanie na obecność przeciwciał anty Rh,
  • ostatnia morfologia i badanie moczu,
  • wyniki badania USG wykonane w obecnej ciąży,
  • wynik posiewu z pochwy w kierunku Streptoccocus
    agalatiae – wykonanego po 35 tyg. ciąży,
  • inne istotne wyniki badań i dokumentacja medyczna
    dotycząca przebytych ciąż i istniejących chorób
    (np. kardiologicznych, okulistycznych, ortopedycznych itp.),
    przyjmowane leki w oryginalnych opakowaniach.

Wyprawka do porodu i na czas pobytu w szpitalu

Wyprawka do porodu

Komfort mamy podczas porodu i pobytu w szpitalu, jest bardzo ważny. Dlatego pamiętaj zabrać ze sobą kilka koszul, które będą służyć przez cały pobyt. W tym jedną do porodu (podczas cesarskiego cięcia z reguły dostaje się specjalną koszulę) i dwie lub trzy na zmianę.

Ekscytacja, podniecenie powodują, że przyszłej mamie bywa na zmianę zimno i gorąco, dlatego warto zabrać ze sobą szlafrok lub długą bluzę. Szlafrok (jego grubość zależy od pory roku), jest niezbędny podczas badań KTG (zimno) i spacerów po korytarzu.

Dobrze upięte włosy (w wysokiego koka, warkocz francuski), opaska, spinki, zwiększają komfort mamy. Luźne kosmyki nie sprzyjają w opiece nad noworodkiem. 

O czym nie wolno zapomnieć?

Podpaski poporodowe, podkłady higieniczne, są to rzeczy niezbędne podczas porodu naturalnego, jak również po cesarskim cięciu. Czysta pościel zdecydowanie umila pobyt w szpitalu, a ponieważ krwawienie jest nieuniknione, to nie można o nich zapomnieć! Podczas karmienia dziecka, zmianie pozycji, może zdarzyć się przeciek, dlatego warto mieć je pod ręką!

Szpitalna łazienka, najprawdopodobniej będzie wyposażona w w mydło i papier toaletowy. Jednak, ja jestem zwolenniczką korzystania z własnych środków higieny. Dlatego uważam, że każda mama szykując torbę do szpitala nie może zapomnieć o płynie do higieny intymnej, delikatnym (najlepiej bezzapachowym) żelu pod prysznic, a przede wszystkim papierze toaletowym (2/3 rolki) i ręcznikach papierowych. 

Własny talerz, na którym można położyć owoce, ciastka, czy inną przekąskę, jest również przydatny. Dodatkowy komplet sztućców i naczyń przyda się także dla tatusia, który pewnie będzie chciał zrobić sobie kawę i coś przekąsić.

Ściereczka kuchenna, czy poduszka do karmienia piersią nie są niezbędne, ale zdecydowanie polecam je zabrać ze sobą! Podobnie, jak kapturki, które są niezastąpione podczas pierwszych prób karmienia. Maluszek nie potrafi jeszcze chwycić odpowiednio brodawki, często są one wklęsłe, a my nie potrafimy podać dziecku piersi. Kapturki super sprawdzają się w takich sytuacjach, jak również wtedy, gdy noworodek porani brodawki. Tutaj też cuda działa maść na brodawki, która jest dostępna bez recepty w Aptece.

Czeka Cię cesarskie cięcie? Sprawdź, co może się przydać!

Wyprawka. Cięcie cesarskie

Dwójka moich dzieci przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia. Pierwsze było dla mnie dużym zaskoczeniem, jak również późniejsze ograniczenia. Przez kilka godzin po cesarskim cięciu, młoda mama jest unieruchomiona. Dlatego ważne jest, aby jak najbardziej ułatwić sobie pierwszą dobę po operacji. Pomoc świeżo upieczonego taty, jest niezastąpiona. Szykując torbę do szpitala, fajnie jest zaangażować go do pomocy i wyjaśnić, co się w niej znajduje. 

Ubranka noworodka spakowane do woreczków strunowych, są moim ulubionym rozwiązaniem. Szykując się do szpitala stworzyłam całe zestawy, które później spakowałam do woreczków i podpisałam. 

Każdy woreczek zawierał ubranka, czapeczkę, pieluszkę, pieluchę tetrową i skarpetki. Ponieważ po cesarskim cięciu mama przez kilka godzin, nie jest w stanie opiekować się noworodkiem, to tata musi podać wszystkie niezbędne rzeczy do pielęgnacji maluszka. Zestawy spakowane do woreczków strunowych ułatwiają tacie odnalezienie tego, co jest potrzebne. Również w późniejszych dniach młoda mama nie musi szperać w torbie w poszukiwaniu skarpetek, czy czapki. A do tego wszystko jest czyste i świeżutkie!

Komfort mamy, jest bardzo ważny!

Dlaczego koc do przykrycia? Pierwsze dziecko rodziłam w lutym, drugie w kwietniu. W obydwóch przypadkach w salach wbrew pozorom nie było gorąco, a przez kilka pierwszych godzin (gdy musiałam leżeć nieruchomi i nie tylko) było mi po prostu zimno! Koc przyda się również dla taty, który długim oczekiwaniem na maluszka poczuje się zmęczony i zapragnie kilku minut drzemki. Taki koc może leżeć spokojnie w samochodzie i czekać na moment, gdy będzie potrzebny. 

Dlaczego moja wyprawka zawiera radę dotyczącą uczesania włosów? W końcu, to powinno być najmniej istotne w takiej chwili…. A jednak!

Pierwsze cesarskie cięcie było dla mnie zupełnie niespodziewane, nie byłam ani trochę na nie przygotowana. Moje włosy luźno spięte w kucyk (z którego nic nie zostało) okropnie mi przeszkadzały. Przez pierwszą dobę nie byłam wstanie się uczesać, o umyciu włosów już nie wspominając! Dlatego szykując się po raz drugi do porodu poświęciłam pięć minut na zrobienie warkocza i przypięcie niesfornych kosmyków spinkami. Czułam się o niebo lepiej! 

Wyprawka, to nie tylko ubranka i pieluchy. To również odpowiednie przygotowanie się do opieki nad noworodkiem!

Kiedy dziecko przychodzi na świat, szczęśliwa mama odpoczywa po męczącym porodzie, a tata próbuje zapoznać się z małym człowiekiem. Jednak nie można w tych chwilach zapomnieć o karmieniu noworodka! Nieważne, czy zamierzasz karmić piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Jeżeli chcesz, aby Twoja wyprawka była kompletna pomyśl o tym, co będzie potrzebne podczas karmienia dziecka

Moje dzieci były karmione piersią przez kilkanaście miesięcy. Jednak pierwsze doby po porodzie wcale na to nie wskazywały, szczególnie po narodzinach pierwszego dziecka. Niezbędne okazało się podanie mleka modyfikowanego. Niestety nie miałam przy sobie zupełnie nic, co ułatwiłoby pierwsze karmienia. Oczywiste jest, że butelki trzeba wyparzyć (wygotować), odmierzyć odpowiednią ilość wody, zmierzyć temperaturę i mieć w czym podać mleko. Ale w warunkach szpitalnych wcale nie jest, to takie proste! Szczególnie, gdy nie można się ruszać z bólu.

Dlatego bardzo przydatne okazują się: termos, termometr, czajnik elektryczny, płyn do mycia butelek, czy przeznaczona do tego szczotka.

Idąc do szpitala byłam pewna, że moja mleczna przygoda rozpocznie się bez problemów. Niestety cesarskie cięcie, mój stres i brak możliwości poruszania się, bardzo skomplikowały sytuację. Dlatego za drugim razem lepiej się przygotowałam. W samochodzie miałam wszystko to, co mogło mi się przydać. Taka torba z rzeczami do karmienia może również pozostać w domu, ale warto aby była przygotowana.

Kapturki laktacyjne, po co? W pierwszych dnia po cesarskim cięciu, synek nie potrafił chwycić piersi, a ja nie potrafiłam mu jej podać. Kapturki zakupione w szpitalnej Aptece okazały się bardzo pomocne, jednak za duże. Następnym razem miałam ze sobą zakupione wcześniej, takie w odpowiednim rozmiarze! Dzięki nim nie musiałam martwić się również o poranione brodawki. 

Wyprawka do szpitala. Co jeszcze?

W każdym szpitalu jest bufet, czy sklepik, w którym można kupić coś do zjedzenia. Ale pobyt w szpitalu, to nie kilka godzina, a kilka dni (pod warunkiem, że nie będzie żadnych komplikacji). Świeżo upieczony tatuś z pewnością będzie wdzięczny, jeśli pomyślisz również o nim. Czajnik elektryczny, to moim zdaniem must have wyprawki do szpitala. Przydaje się podczas wyparzania butelek, smoczków, ale przede wszystkim do zrobienia kawy i herbaty bez wychodzenia z sali. 

Woda do picia, to niezbędnik młodej mamy. Lekkie przekąski również się przydają. 

Podczas oczekiwania na cesarskie cięcie fajnie przez chwilę się odstresować i obejrzeć coś w telewizji. Do tego potrzebne są monety (dwuzłotówki). 

Chusteczki do przecierania twarzy, smoczek w razie płaczu dziecka, czy koc i poduszka dla taty, to rzeczy drugorzędne, ale nie zaszkodzi, jeżeli będą przygotowane czekać w samochodzie.  

POWODZENIA!

Wyprawka dla mamy do szpitala, to nie tylko rzeczy niezbędne, takie jak podpaski, czy podkłady. Wyprawka, to wszystko to, co sprawi, że młoda mama poczuje się chociaż troszeczkę komfortowo w szpitalu.

Oczywiście, że można obyć się bez szczotki, gumki do włosów, czy pomadki. Ale wysuszone usta i rozwichrzone włosy, potrafią skutecznie uprzykrzyć poród i cały pobyt w szpitalu. Wiele rzeczy można nabyć w szpitalnej Aptece, chociażby kapturki laktacyjne. Jednak młody tatuś może być zdezorientowany i kupić nieodpowiednie. Poduszka do karmienia zdecydowanie ułatwia karmienie noworodka, szczególnie po cesarskim cięciu. Dla mnie najlepszą pozycją okazała się pozycja “spod pachy”, do której poduszka bardzo mi się przydała. Może czekać tak, jak wiele innych rzeczy w samochodzie, ale fajnie, gdy będzie przygotowana.

Podczas pobytu w szpitalu wiele sytuacji zaskakuje. Dlatego warto mieć przygotowane awaryjne ubranka, dodatkową koszulę, czy mleko modyfikowane na wszelki wypadek.  

Tak, aby czas spędzony w szpitalu był pełen radości i spokoju, a nie stresu związanego z zakupem środków higieny, czy poszukiwania bufetu w celu zakupienia litra kawy. 

Mam nadzieję, że moja Wyprawka okaże się dla Ciebie pomocna!

Zapraszam do pobrania gotowej Wyprawki dla mamy! 

Kliknij poniżej, a otworzy się Wyprawka w formacie PDF!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *