Wpływ twórczości plastycznej na rozwój dziecka. Czyli o tym, jak i dlaczego powstał nasz Park Jurajski
Pewnie już wspominałam o tym, że moje dzieci (szczególnie czteroletni syn) lubią zabawy twórcze. Lubimy tworzyć coś z niczego. Często wykorzystujemy do tego bibułę, tekturowe pudełko, farby, kredki, mazaki i wyobraźnię. Jako mama pedagog uważam, że to, co każdy rodzic powinien zagwarantować dziecku, to dostęp do artykułów plastycznych. Nie od dziś wiadomo, że malowanie kredkami, wycinanie, klejenie, rysowanie po linii, kreślenie kształtów i inne prace manualne, wspaniale wpływają na rozwój dziecka, a w szczególności na małą motorykę.
Mała motoryka, co to takiego? I dlaczego ćwiczenie małych rączek i paluszków, ma tak duży wpływ na rozwój dziecka?
Motoryka mała, to nic innego, jak sprawność naszych dłoni i palców. Cecha ta, to nie jest coś z czym się rodzimy. Aby dłonie i palce naszych dzieci były sprawne, już na początku ich drogi życia, musimy o to zadbać. Najpierw, jako rodzice podsuwamy naszemu maluszkowi zabawki. Ten z radością próbuje je chwytać i oglądać. Potem zabawy manualne przybierają coraz to bardziej skomplikowaną postać. Odkręcanie, nawlekanie, zabawy klockami, dopasowywanie, malowanie, lepienie i wiele, wiele innych.
Motorykę małą dzieci mogą ćwiczyć podczas dowolnej, swobodnej zabawy, ale także w trakcie konkretnych zabaw, które im zaproponujemy.
Dziecko najczęściej bawi się spontanicznie, kierowane wewnętrzną motywacją i własną potrzebą działania. Aktywność dziecko zwykle podejmuje, po to, aby zrealizować własne pomysły i osiągnąć satysfakcję. Obserwując dziecko możemy zauważyć, że nie jest dla niego istotny efekt, ale sam proces tworzenia. Chcąc wpływać na rozwój dziecka, na usprawnianie jego procesów poznawczych, na rozwijanie motoryki małej, możemy inspirować je do podejmowania działań. Stawiając mu różne zadania, oczywiście zgodne z jego aktualnymi potrzebami i zainteresowaniami, możemy pobudzać jego ciekawość.
Ekspresja twórcza, możliwość eksperymentowania, wyrażanie samego siebie za pomocą twórczości plastycznej, wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Rozwija wyobraźnię dziecka, pozwala na wyrażanie uczuć i emocji przez dziecko, a także kształtuje jego stosunek do sztuki i kultury.
Twórczość plastyczna pozwala dziecku na odwzorowanie poznawanej przez nie rzeczywistości i stanowi jedną z podstawowych form wypowiedzi dziecka i sposób na porozumiewanie się ze światem.
Nie każde dziecko w wieku przedszkolnym potrafi za pomocą słów wyrazić, to co czuje. Rysunek, jest podstawową formą twórczej aktywności dziecka, która pozwala mu na pokazanie światu, tego co czuje, czego pragnie, ale także otaczającego je świata. Dziecko zamiast słów, bierze do ręki kredkę, czy ołówek i rysuje, to czego nie potrafi wyrazić za pomocą mowy.
Mały artysta nie musi rysować tylko kredkami, chociaż, to właśnie kredki należą do podstawowych technik małego dziecka. Może rysować / malować wszystkim, czym tylko się da.
Pozwólmy dziecku rysować patykiem po piachu, pokażmy jakie ślady zostawia na kartce węgiel, nauczmy je korzystać z pędzla i farb. Dziecko rysując/ malując zatraca się w zabawie, całkowicie utożsamia się z rysunkiem i wchodzi w świat fikcji. Zabawy twórcze cudownie wpływają na jego rozwój, na kształtowanie wrażliwości kolorystycznej, poczucie estetyki.
Malowanie farbami, a rozwój dziecka
Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie lubiłoby malować farbami. Malować za pomocą pędzla, palców, czy nawet za pomocą kulki z bibuły, albo kawałka gazety. Dzieci uwielbiają się brudzić, zresztą pisałam o tym tutaj https://pedagogwdomu.pl/brudne-dziecko-to-szczesliwe-dziecko-i-co-z-tym-balaganem-w-domu/. Kochają bazgrać palcami po wszystkim, co napotkają na swojej drodze. Uwielbiają w sposób ekspresyjny, całym sobą wyrażać swoje myśli i uczucia.
Dziecko nie musi malować tylko za pomocą pędzla. Może malować gąbką, szmatką, czy dłonią. Jednak, to właśnie malowanie palcami cudownie wpływa na rozładowanie napięcia emocjonalnego. Malowanie placami daje dziecku poczucie ładu i spokoju wewnętrznego i jest świetnym sposobem na rozwój motoryki małej.
Kiedy dziecko ma okazję malować farbami, uczy się samodzielnie dobierać barwy, zauważa kontrasty, jakie powstają, bawi się kolorami.
To wszystko sprawia mu wiele radości i jest pewnego rodzaju formą wypowiedzi, reakcją na otaczający świat i to, co dzieje się wokół niego.
Dlatego pozwólmy dziecku na eksperymentowanie, pobudzajmy jego wyobraźnię i ciekawość świata. Inspirujmy dziecko i dostarczajmy mu nowych bodźców. Dzięki temu cudownie wpłyniemy na jego rozwój. Dlaczego pozwalam dzieciom na swobodny rozwój?
Jak dbam o rozwój twórczości plastycznej moich dzieci?
My lubimy się bawić wszelkimi formami plastycznymi. Począwszy od malowania kredkami, mazakami, bazgrania długopisem po kawałku papieru, czy malowaniu za pomocą palców. Uwielbiamy zabawy przeróżnymi masami plastycznymi- modeliną, plasteliną, piaskiem, domowej roboty ciastoliną. Bawimy się wodą i pianą. Ale także malujemy za pomocą farb. Czasami powstają zwykłe mazaje, czasami zamalowujemy większe powierzchnie, a bywa i tak, że powstają całkiem fajne twory.
Tym razem udało nam się stworzyć prawdziwy Park Jurajski. Ponieważ mój synek jest obecnie fanem dinozaurów i wszystkiego, co się z tym wiąże, to nie mogłam odbierać mu frajdy z tworzenia Parku Jurajskiego.
A oto efekt naszej wspólnej pracy:
1 Odpowiedź
[…] Wpływ twórczości plastycznej na rozwój dziecka. Czyli o tym, jak i dlaczego powstał nasz Park J… […]