Poradniki o wychowaniu dzieci. Rodzicu bierz z nich to, co najlepsze!

Poradniki dla rodziców. Pewnie większość rodziców posiada chociaż jeden poradnik o wychowywaniu dzieci. Jednak, czy faktycznie warto je czytać? Czy wiedza, rady w nich zawarte, zmienią nasze życie na lepsze?

Z wykształcenia jestem pedagogiem. Zawodowo pracuję z dziećmi w wieku przedszkolnym. Sama jestem mamą dwójki małych dzieci. Śmiało mogę powiedzieć, że na temat wychowania i rozwoju dziecka, wiem bardzo wiele. Jednak życie nieustannie mnie zaskakuje i wciąż natrafiam na tematy, które są dla mnie zagadką czy, to w życiu rodzinnym, czy zawodowym. 

Na studiach przerobiłam milion stron przeróżnej literatury.  Jednak najcenniejszą rzeczą, jaką zdobyłam podczas studiów, była mała niebieska książeczka. Książka, którą dostałam podczas praktyk w Domu Dziecka. Taki ot poradnik o wychowaniu dzieci. 

Wtedy ta książka wylądowała na dnie szafy. Swoich dzieci jeszcze nie miałam, a na zajęciach były poruszane zupełnie inne tematy. 

Teraz będąc mamą dwójki dzieci, często zaglądam do tej małej książeczki. Nierzadko swoją wiedzą z niej zdobytą, dzielę się właśnie tutaj, z Wami. 

Takich poradników mam kilka, każdy w pewien sposób do siebie podobny, ale każdy jednak inny. Oczywiście nie wszystkie spełniają moje oczekiwania, nie każdy wers w nich zawarty jest dla mnie pomocny. Często, to nie jest właśnie ten moment i nie te problemy. Być może za parę tygodni, miesięcy, czy lat ta wiedza mi się przyda, a ja będę cieszyć się, że nie wyrzuciłam tej książki na strych.

 

Poradniki kontra prawdziwe życie

 

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego, jako pedagog kupuję poradniki na temat wychowania dzieci? W końcu skończyłam studia, które powinny wyposażyć mnie w niezbędną wiedzę. W pewnym stopniu tak jest, wiele tematów ze mną zostało, z pewnością one są podstawą mojej pracy z dziećmi. Jednak, bycie mamą, to zupełnie coś innego niż praca zawodowa. Pomimo tego, że serce wkłada się tu i tu, to jednak wychowując własne dzieci każdy dzień obfituje w przeróżne, często skrajne uczucia i emocje. Pojawia się strach, lęk, niepewność, a także bezradność. 

Dlatego w chwilach, gdy dzień zaczyna mi się wymykać spod kontroli, a problemy coraz bardziej narastają, to sięgam do Internetu, czy czytam Poradniki o wychowaniu dzieci. Buszuję w sieci, przeglądam przeróżne blogi, szukam inspiracji, motywacji i nierzadko dobrej rady. Tak, to prawda nie mam wiedzy absolutnej. Sama mierzę się z różnymi problemami dnia codziennego, szukam najlepszych rozwiązań i uczę się bycia jeszcze lepszą mamą. Nie mamą idealną, ale przede wszystkim mamą świadomą. 

Każdy dzień uczy mnie czegoś nowego. Coraz bardziej poznaję siebie, jako mamę. Jednak uczucia zwątpienia, czy bezradności nie są mi obce. Zdarza się, że czuję się zła, wypalona i mam ochotę zamknąć się w łazience, najlepiej na kilka dni.

Trudne chwile, zdarzają się również w naszym domu. Pojawiają się małe i duże problemy, chociażby związane z agresją, czy kłótniami między rodzeństwem.

 

Na temat Agresji u dziecka, pisałam tutaj:

Agresja u dziecka- jak sobie z nią poradzić?

 

A tutaj pisałam o kłótniach miedzy rodzeństwem:

Kłótnie między rodzeństwem- jak im zaradzić?

 

Kiedy już emocje opadną, wracam do tego, co wiem, co zdobyłam i co pomogło mi poprzednim razem. W ten sposób wstaję do pionu, zaczynam od nowa i jestem gotowa do codziennych wyzwań!

 

Czy warto czytać Poradniki o wychowaniu dzieci?

 

Bycie mamą, zdecydowanie nie jest proste! Chociaż jest, to piękne, wyjątkowe uczucie, to wychowywanie dzieci, jest po prostu bardzo trudne!

Dlatego warto mieć wsparcie, warto słuchać opinii innych rodziców, warto zmieniać swoje przyzwyczajenia i warto wprowadzać zmiany.

Oczywiście, że nie wszystko, to co znajdziemy w sieci, czy w książkach nam się przyda! Tak, jak każdy rodzic jest innych, jak każde dziecko inaczej się rozwija, tak samo każdy problem potrzebuje indywidualnego podejścia. 

 

Dlatego!

Czytając poradniki na temat wychowania dzieci, pamiętaj o tym, że:

 

Nie ma jednej złotej, uniwersalnej rady! Każda rodzina jest inna, każde dziecko jest inne, a nowy dzień różni się od poprzedniego. Wasze nastroje się zmieniają, pojawia się zmęczenie, złość, czy smutek. 

 

Nie musisz łykać każdej nowej “cudownej” informacji, czy rady, jak tabletki na wszelkie problemy! Wybieraj, szukaj właściwego rozwiązania, selekcjonuj informacje, odrzucaj, to co nie pasuje do Ciebie i Twojego dziecka. 

 

Ty znasz swoje dziecko najlepiej! Jesteś ze swoim dzieckiem na co dzień. Wiesz, czego się boi, co je drażni, co smuci i przede wszystkim, co lubi, co je motywuje i ciekawi. Dlatego dostosuj te cudowne rady, do własnego dziecka, bo:

 

Każde dziecko jest inne! Każde inaczej się rozwija, lubi inne rzeczy i ma swoją niepowtarzalną osobowość, którą znasz najlepiej Ty! Nie wymagaj od dziecka rzeczy niemożliwych, tylko dlatego, że tak gdzieś i ktoś napisał. Nikt nie zna Twojego dziecka, tak dobrze jak Ty!

 

Nowy dzień, nowe możliwości! Pewnie nie jeden raz złapałaś się na tym, że “od jutra będzie inaczej”? Konsekwencja jest bardzo ważna pamiętasz? Jednak nie możesz wszystkiego przekreślać tylko dlatego, że dzisiaj się nie udało! To, że jakiś sposób dzisiaj nie działa, to nie znaczy, że jutro też tak będzie! Być może ta metoda, ten sposób, czy to rozwiązanie, wcale nie są takie złe. Po prostu, spróbuj jeszcze raz za jakiś czas. Albo nawet sto razy. Chyba, że, to nie jest jeszcze TEN moment. W końcu:

 

Twoje dziecko może nie być jeszcze gotowe na zmiany! Podążaj za dzieckiem, nie rób niczego na siłę. Możesz zawsze próbować, jednak w razie wątpliwości po prostu wycofaj się! Jeżeli widzisz, że coś jest niedobre dla Twojego dziecka, zrezygnuj z tego! Szukaj nowych sposobów, zbieraj nowe pomysły, być może któraś metoda przyniesie w końcu oczekiwany efekt!

 

I najważniejsze!

 

Nie musisz być mamą idealną! Bądź po porostu sobą! Nie próbuj na siłę się zmieniać, nie rób czego, co jest niezgodne z Tobą, co budzi w Tobie niepokój. Twój dom, to nie jest laboratorium. Dlatego, nie testuj na sobie i na dziecku wszystkich nowinek, szczególnie wtedy, gdy są niezgodne z tym, co wyznajesz. 

 

Wiedza zawarta w książkach, poradnikach na temat wychowania dzieci, jest nam rodzicom potrzebna. Często rady w nich zawarte, doświadczenie innych rodziców może nam pomóc rozwiązać wiele problemów. Warto czytać, uczyć się, zdobywać nową wiedzę na temat dzieci i ich rozwoju. Świadomy rodzic, to skarb dla dziecka. Jednak czytając poradniki, warto pamiętać o tym, że autor z nami nie mieszka, nie zna nas, ani naszych dzieci.

Dlatego!

Zbieraj te informacje, które są najcenniejsze. Dostosuj swoją wiedzę do własnego dziecka. Podążaj za nim i rób wszystko w  zgodzie z samą sobą. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *