Pokój dziecka. O czym należy pamiętać podczas jego urządzania?

Pokój dziecka, to miejsce w którym dziecko czuje się bezpiecznie, które zna, w którym może się zrelaksować i odpocząć. 

Pokój dziecka, może je inspirować, wspierać jego kreatywność, a także odzwierciedlać jego osobowość! Dlatego warto zadbać o to, aby pokój dziecka był wyjątkowy, funkcjonalny, a także wspierał jego rozwój!

Dziecko, to mały człowiek, który potrzebuje bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni. Aranżując pokój dla dziecka, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach! Wszystko po to, aby miejsce, w którym przebywa dziecko sprzyjało jego rozwojowi, ale także było dla niego jak najbardziej dostępne i atrakcyjne.

Kiedy na świecie ma pojawić się nowy członek rodziny, rodzice przygotowują dom, na jego pojawienie się. Mama, pomimo rosnącego brzuszka dba o to, aby wnętrza mieszkania, czy domu były odpowiednio przygotowane na małego człowieka. 

W pierwszych tygodniach życia, maluszek większość swojego czasu spędza w ramionach kochającej mamy. Nie potrzebuje zbyt wiele, najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i miłość rodziców. 

Jednak mimo tego, rodzice starają się aby maluszek miał własną przestrzeń, kącik w którym będzie przebierany, kąpany, czy pięknie ozdobione łóżeczko, które ma zapewnić spokojny i zdrowy sen.

Pokój dziecka, to miejsce, w którym odpoczywa, uczy się i rozwija

Pokój dziecka

Z czasem w pokoju dziecka zaczynają pojawiać się zabawki. Do pokoju wkraczają wszelkiego rodzaju organizery, kosze i pudła na zabawki. Wszystko po to, aby w pokoju panował chociaż przez chwilę ład i porządek, a dziecko uczyło się, że każda rzecz ma swoje miejsce. 

Kiedy maluszek, staje się starszakiem, te kilka pudeł z klockami, czy wózek z lalkami przestają mu wystarczać. Dziecko zajmuje coraz więcej przestrzeni w domu i potrzebuje własnego miejsca do spania i odpoczynku. Niezbędne jest także miejsce do nauki i zabawy.

W końcu nadchodzi moment, gdy rodzice marzenia o odzyskaniu sypialni chcą zamienić w rzeczywistość. A maluch jest już gotowy na własne łóżko i kawałek przestrzeni. To, co do tej pory nam nie przeszkadzało, zaczyna nam doskwierać. Chociażby chcemy odzyskać te kilka szuflad w komodzie i miejsce w szafie. Mamy dość zabawek porozrzucanych po całym salonie! Chcemy w końcu wyemigrować je do osobnego pokoju.

Jeżeli metraż nam na to pozwala, zaczynamy realizować akcję pod tytułem “Pokój Dziecka” z nadzieją, że będzie to miejsce, które dziecko pokocha! Pokocha dużo bardziej od naszej sypialni i salonu! Jednak sprostanie oczekiwaniom i marzeniom dziecka, to nie lada wyzwanie!

Dlaczego maluch wcale nie lubi, gdy dzieje się za dużo w jego pokoju?

Urządzenie pokoju małego dziecka wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Jest wiele kwestii, o który rodzice powinni pamiętać podczas wybierania mebli, dywanu, czy farby do malowania ścian. I co najważniejsze: pokój ma służyć naszemu dziecku, a nie być realizacją naszych marzeń z dzieciństwa! 

Wchodząc do sklepu z zabawkami, czy artykułami dla dzieci jaskrawe kolory biją nas po oczach. Przeogromny wybór zabawek i dodatków zaczyna przerażać nawet nas dorosłych. Kto ma w domu potomka, doskonale wie, jak trudno jest znaleźć coś w innym kolorze niż różowy lub niebieski! Znalezienie ciekawego dodatku, który nie będzie przesłodzony, albo zbyt dorosły graniczy z cudem. A wiadomo, że w każdej dziedzinie najlepszy jest umiar! Nawet wtedy, gdy urządzamy pokój dla dziecka.

 

Ale co z tymi kolorami? Unikać ich, czy wręcz przeciwnie pozwolić dziecku nacieszyć oko?

 

Dzieci lubią kolory! Wybierają kolorowe ubrania, świecące obuwie i nawet mają swój ulubiony kolor lizaka! Obrazki, które dziecko tworzy są radosne i niczym tęcza mienią się wieloma barwami. Kolory odzwierciedlają dziecięcą beztroskę i nieustanny optymizm, są częścią dzieciństwa. Jednak, to nie znaczy, że pokój dziecka ma być barwny niczym pióra papugi!.

I chociaż drewniane, proste zabawki zaczynają coraz częściej zastępować te plastykowe, grające i w jaskrawych kolorach, to i tak w pokoju dziecka ciągle coś się dzieje! Malując ściany, czy kupując meble do pokoju trzeba pamiętać o tym, że pokój dziecka żyje! Nieustannie się zmienia, ciągle czymś zaskakuje (chociażby ciągłym brakiem miejsca na zabawki!) i nigdy nie jest pusty!

Dlatego urządzając pokój dziecka, warto stworzyć bazę, która sprawi, że dziecko nie pogubi się w jaskrawym świecie kolorów. Biel, to zdecydowanie jeden z lepszych wyborów. Na jego tle, pozostałe przedmioty nie są tak męczące i przytłaczające dla dziecka. Dziecko bawiąc się w pokoju, gdzie dominują stonowane kolory, szlachetne półtony, czy spokojne, delikatne pastele nie ma problemów z wyodrębnieniem pozostałych obiektów (klocków, książek, resoraków, czy puzzli). Zabawki nie giną wśród jaskrawych barw dywanu, a nauka zdecydowanie jest przyjemniejsza, gdy kolory mebli i ścian nie rozpraszają. 

Nie tylko ściany odgrywają ważną rolę w aranżacji pokoju dziecka. Wybór mebli, jest równie ważny! Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi rodzicami kilkulatka musimy pomyśleć o tym, aby pokój dziecka był dla niego, jak najbardziej dostępny.

Urządzając pokój dziecka warto pomyśleć o jego dostępności, a nauka samodzielności stanie się dużo łatwiejsza!

Pokój dziecka powinien być urządzony przede wszystkim z myślą o dziecku i jego potrzebach. To dziecko ma czuć się w nim dobrze, a nie my! W końcu chcemy, aby dziecko faktycznie spędzało w nim swój czas i na prawdę dobrze się w nim czuło. 

Szukając odpowiednich mebli do pokoju dziecka, możemy zwrócić uwagę na to, czy dziecko będzie miało łatwy dostęp do ubrań, książek, a przede wszystkim zabawek i pomocy edukacyjnych. 

Wiem, że mając kilkulatka w domu przeraża myśl o pootwieranych szafkach, porozrzucanych ubraniach, albo milionie zabawek na podłodze. Jednak, kiedy dziecko z łatwością może dosięgnąć do książek, to z pewnością bardziej się nimi zainteresuje. Piękne, kolorowe okładki książek z pewnością go nie zachęcą, gdy będą poukładane wysoko na półkach, poza zasięgiem wzroku dziecka. 

Pokój dziecka

Dzieci uwielbiają mieć wybór! Czują się wtedy ważne i takie dorosłe. A pozwalając dziecku wybrać piżamkę, w której będzie spało, albo koszulkę do przedszkola, uczymy je samodzielności. Samodzielności, na której nam rodzicom tak bardzo zależy. Dlatego kupując meble warto pomyśleć o miejscu, które przeznaczymy na przechowywanie ubranek dziecka. Nie musi być, to wcale ogromna szafa! Ubrania zawieszone wysoko na wieszakach nie sprzyjają nauce samodzielności, w przeciwieństwie do tych poukładanych nisko w szufladach.

O czym jeszcze musimy pamiętać urządzając pokój dziecka?

Sercem każdego domu, jest stół! To przy nim się spotykamy, spożywamy posiłki i rozmawiamy na przeróżne tematy. Dlatego w pokoju dziecka nie może zabraknąć tak ważnego mebla, jakim jest stół. Może to być mały, plastykowy stolik, może to być trochę większy, jeżeli metraż na to pozwala, albo po prostu biurko. Najważniejsze, aby był odpowiednio niski, taki w sam raz do zabawy, czy nauki.

Własne łóżko, łóżeczko, to kolejny niezbędny element dziecięcego pokoju! Decyzję o tym, czy dziecko od urodzenia śpi we własnym łóżeczku, czy może przez kilka pierwszych miesięcy (a nawet i lat) śpi razem z rodzicami, pozostawiam właśnie rodzicom. Jednak, nie można zapomnieć o tym, że dziecko w ciągu dnia również potrzebuje miejsca, w którym może odpocząć, pobujać w obłokach, poukładać myśli, czy poczytać książkę. Jeżeli maluch śpi razem z rodzicami, to warto pomyśleć chociażby położeniu materaca na podłodze. Wtedy dziecko ma swobodny dostęp do miejsca odpoczynku i nie musi wędrować do sypialni rodziców za każdym razem, gdy chce się zrelaksować. 

Dzieci uwielbiają oglądać swoje odbicie w lustrze, a starsze dziewczynki marzą o własnej toaletce. Robienie min do lustra, przyglądanie się własnej twarzy, zabawy przed lustrem świetnie wpływają na rozwój orientacji w schemacie własnego ciała i odkrywanie własnego “ja”. Dlatego urządzając pokój dziecka, można również pomyśleć o takim dodatku, jak duże lustro

Pokój dziecka

Co z dodatkami? Jak ozdobić pokój dziecka?

Urządzając pokój dziecka nie możemy zapomnieć o dekoracjach! W końcu ma być radosny i pełen pozytywnej energii! Mając bazę, jaką są jasne, czy nawet białe ściany, możemy sobie pozwolić na udekorowanie pokoju dziecka w bardziej odważne kolory! 

Jaka jest najlepsza dekoracja w pokoju dziecka? Zdecydowanie jego własne prace! Możemy umieścić w ramkach i zawiesić na ścianach, albo przykleić do szafy, tworząc własną wystawę. Świetnym pomysłem jest również rozwieszenie kawałka sznurka i przypinanie prac dziecka spinaczami, tak jak rozwieszamy pranie. Wszelkiego rodzaju tablice korkowe, czy magnetyczne, również mogą się pojawić w pokoju dziecka.

Aby pokój dziecka był kompletny, nie może w nim zabraknąć chociaż jednej roślinki. Możemy ustawić doniczkę z małym kwiatkiem na parapecie i zachęcić dziecko do dbania o własnego kwiatka.

Kto ma dziecko, ten wie ile potrzeba miejsca na wszelkiego rodzaju zabawki, kredki, kolorowanki, i inne szpargały. Dlatego w pokoju dziecka niezbędne są wszelkiego rodzaju organizery, wiklinowe kosze, drewniane skrzynie, czy regały na których dziecko bezie mogło poustawiać zabawki, czy koszyki ze swoimi skarbami. 

Pokój dziecka

Urządzając pokój dziecka nie musimy mieć wielkiego budżetu i wielkiego metrażu. Najważniejsze w tym wszystkim jest, to aby pokój powstał z myślą o dziecku i dla dziecka. Nie musi wyglądać, jak z bajki, mieć motywu przewodniego, czy drogich dodatków. Niestety, ale nie może być realizacją naszych marzeń z dzieciństwa.  To, że marzyliśmy w dzieciństwie o kolorowym pokoju, z czerwonymi ścianami, to nie znaczy, że jest to dobre rozwiązanie! Pokój dziecka nie może być też tylko i wyłącznie funkcjonalny bo straci dziecięcą radość. Musi mieścić w sobie wszystko to, co jest ważne dla rozwoju dziecka, co pozytywnie wpływa na rozwój jego twórczości i kreatywności.

Zabawki schowane na dnie szafy, książki wysoko poukładane na półkach, brak stolika, niewygodne krzesło, czy łóżko na którym nie wolno poleżeć w ciągu dnia, nie sprzyjają rozwojowi dziecka, jego samodzielności.

Ważne jest, aby pokój dziecka był dla niego bezpieczny, pozbawiony niebezpiecznych przedmiotów. Musimy pamiętać o usunięciu ostrych krawędzi, zatkaniu kontaktów, pochowaniu kabli, czy odpowiednim przygotowaniu miejsca do spania

Pokój dziecka powinien być radosny, ale nie przytłaczający. Tak, aby dziecko czuło się w nim dobrze, spokojnie, a także potrafiło się skoncentrować podczas nauki. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *