Poczucie własnej wartości u dziecka? Jak wychować człowieka, który będzie wierzył w siebie i w swoje możliwości?

Co zrobić, gdy kilkulatka/ nastolatka mówi, że jest głupia, brzydka i nic jej się nie udaje? Co zrobić w sytuacji, gdy syn czuje się gorszy od innych, nie radzi sobie z porażkami, a każdą przeszkodę traktuje, jak mur nie do pokonania? Jak rdzić sobie z brakiem poczucia własnej wartości u dziecka?

Wiemy nie od dziś, że wychowywanie dzieci, to ciężki kawałek chleba, a im dalej w las, tym więcej problemów napotykamy na naszej rodzicielskiej drodze.

Niestety często pojawiające się problemy nie dość, że powodują destabilizację naszego życia rodzinnego, to dodatkowo się nawarstwiają, tworząc jedną wielką górę problemów, z którymi my rodzice nierzadko nie potrafimy sobie poradzić.

Jednym z problemów dzisiejszego świata jest zbyt szybkie tempo życia, nieustanna walka o lepsze jutro, pogoń za zyskiem, nie liczenie strat. Nasze dzieci żyją w nieustannym poczuciu presji, chęci bycia najlepszym. Porównują się między sobą, śledzą bajkowe konta instagramowe, nierzadko mają fałszywy obraz rzeczywistości, a dążenie do ideału jest głównym celem.

Wymagania rodziców, presja ze strony nauczycieli, chęć spodobania się grupie rówieśniczej i bycia cool, pchają nasze dzieci w emocjonalny dołek, gdzie poczucie własnej wartości jest na granicy przepaści, a akceptacja samego siebie, to twór fantasy.

Dlatego, jako rodzice powinniśmy być świadomi tego, że to my odpowiadamy za postrzeganie przez dziecko samego siebie i otaczającego je świata.

Co to jest poczucie własnej wartości

Często zastanawiam się, czy jako rodzic nie popełniam błędu, który w dorosłym życiu moich dzieci będzie kującą drzazgą, taką zadrą na ich życiu. Czy, to wszystko co robię, jako mama sprawi, ze moje dzieci będą miały siłę i wiarę, aby przenosić góry, czy te cegiełki, które dokładam do ich wychowania zbudują trwały i stabilny fundament.

Wiem, że nie ma rodziców idealnych i też nie chcę takim być. Jednak chcę być rodzicem świadomym, takim, który nie tylko opiekuje się dzieckiem, szykuje jedzenie, dba o dom, pilnuje odrabiania lekcji, ale także daje dziecku narzędzia do tego, aby świat nie był mu straszny, a życie choć pełne barw i emocji, to nadal piękne i satysfakcjonujące.

Jakie pozytywnie wpływać na poczucie własnej wartości u dziecka?

  • Nie krytykuj zachowania dziecka tylko dla samej krytyki. Jeżeli zwracasz dziecku uwagę, że coś zrobiło źle, to pamiętaj o tym, aby Twoje uwagi były merytoryczne, budujące i motywujące dziecko do zmiany zachowania! Zamiast skupiać się tylko na błędach dziecka, daj mu wskazówki do poprawy zachowania! 
  • Nie oceniaj dziecka, tylko jego zachowanie! Przykład? Nie mów: “Jesteś okropny/a”, “Jesteś zły/arogancki/złośliwy/niekulturalny/agresywny”. Zamiast tego powiedz: “Zachowałeś się dzisiaj nieładnie”, “Nie podoba mi się sposób w jaki odzywasz się do starszych osób! To było niefajne!”, “Wiem, że czujesz się zły, urażony, ale nie lubię gdy zachowujesz się tak agresywnie wobec brata”.
  • Pamiętaj o dawaniu dziecku konkretnych, jasnych komunikatów!  Stawiaj dziecku sensowne granice, które będą dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Zadbasz w ten sposób o jego poczucie bezpieczeństwa.
  • Słuchaj dziecka uważnie, bądź jego powiernikiem, przewodnikiem! 
  • Pomóż dziecku odkrywać swoje mocne strony, ale również ucz je akceptować siebie, swoje słabsze strony!
  • Akceptuj wszystkie uczucia dziecka, pozwól mu przeżywać złość, smutek, radość. “Rozumiem, że się zdenerwowałeś…”, “Wiem, że to nie jest Twój najlepszy dzień i jesteś smutny, tęsknisz za….”,
  • Pozwól dziecku być sobą, kochaj je bezwarunkowo, daj mu możliwość rozwoju i poznawanie samego siebie!
Poczucie własnej wartości

Być może Wy też nie jeden raz zastanawialiście się, jak to jest, że jedne dzieci są pełne miłości do samego siebie, lubią i akceptują siebie, a porażki są jedynie motywacją do pracy nad sobą? Podczas, gdy inne widzą tylko swoje słabe strony i wycofują się za każdym razem, gdy napotykają przeszkody?

Takie różnice nie dotyczą oczywiście tylko dzieci. Wokół nas jest pełno ludzi dorosłych, którzy potrafią walczyć o swoje, akceptują swoje słabości, ale jednocześnie dostrzegają mocne strony i potrafią wykorzystać swój potencjał. Niestety jest też ogromna grupa osób, które wycofują się za każdym razem, gdy coś nie idzie po ich myśli,  na samą myśl o porażce wolą nie walczyć o marzenia, nieustannie analizują swoje wady, widzą tylko w sobie niedoskonałości.

Dlatego, jako rodzice powinniśmy pamiętać o tym, że w dużej mierze to od nas zależy, jakie poczucie własnej wartości będzie miało nasze dziecko! 

Pamiętaj!

  • Pamiętaj, że krzykiem osiągniesz niewiele, a na pewno stracisz coś cennego- poczucie bezpieczeństwa u dziecka!

 

  • Wyśmiewając uczucia dziecka, nie szanując ich- także stracisz wiele bo zaufanie dziecka wobec Ciebie! 

 

  • Chwaląc dziecko bez powodu, nieszczerze, z radością nieadekwatną do włożonego wysiłku i efektu- stracisz wiarygodność! A także wywołasz w dziecku niepotrzebne uczucia, takie jak: uczucie presji, obawę, chęć manipulacji nim.

 

  • Nie wyznaczając dziecku granic- odbierzesz mu poczucie przynależności, pewnego rodzaju równowagi,  a przede wszystkim przestaniesz być autorytetem dla dziecka!

 

  • Nie pozwalając dziecku popełniać błędy- odbierasz mu możliwość uczenia się na nich i poznawania samego siebie!

 

  • A ciągłym ocenianiem, wywieraniem presji, stosowaniem zakazów i nakazów- zamiast motywować dziecko, to podetniesz mu skrzydła!

Jako mama kilkuletnich dzieci bardzo dbam o to, aby moje dzieci czuły się kochane, zaopiekowane, bezpieczne i wartościowe. Jako pedagog mam świadomość, że to, co nasze dziecko otrzyma w dzieciństwie, będzie fundamentem na całe życie. Dlatego z tyłu głowy zawsze pojawia mi się myśl, aby budować trwałe, stabilne i mocne fundamenty, takie które zaowocują w przyszłości wiarą w swoje możliwości, radością z życia, poczuciem własnej siły, brakiem lęków i miłością do samego siebie i świata.

Świadomość własnej sprawczości, jako rodzica jest bardzo ważna, niezwykle potrzebna. Świadomy rodzic, to nie jest rodzic idealny, ale rodzic który poszukuje odpowiedzi na pytania, próbuje rozwiązywać problemy, posiada wiedzę i umiejętności, które pomogą mu wspierać dziecko, dawać mu poczucie bezpieczeństwa, być towarzyszem. 

Dlatego tak ważne jest to, abyśmy jako rodzice byli świadomi tego, że to w dużym stopniu od nas zależy, jakim nasze dziecko będzie człowiekiem.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *