Nauka kolorów! Zabawy dla Twojego dziecka!

Dlaczego nauka kolorów przez jest taka ważna? Po pierwsze dziecko uczy się dokonywać analizy. Najpierw musi dostrzec cechy danego obiektu (analiza), a następnie oderwać kolor od innych cech (abstrahowanie) i skupić się na nim. Po drugie znajomość kolorów i posługiwanie się ich nazwami ułatwi mu komunikację, na przykład w przedszkolu. Zresztą, w codziennej zabawie również jest o wiele prościej, gdy dziecko już zna kolory.

Jak nauczyć dziecko rozróżniania kolorów i ich nazw

Nauka kolorów wcale nie jest taką prostą sprawą, jakby się mogło wydawać. Małe dziecko ciągle poznaje świat i codziennie uczy się czegoś nowego. Dlatego nauka kolorów może stwarzać niemałe problemy. Nowe kształty, różne przeznaczenie przedmiotów i ich przynależność, mogą nieźle namieszać dziecku w głowie. Jeżeli chcesz nauczyć swoje dziecko nazw kolorów szybko i bezboleśnie, to zapraszam Cię do lektury mojego wpisu. Mam dla Ciebie kilka ciekawych zabaw, które mogą być dla Ciebie bardzo pomocne podczas nauki kolorów 🙂

Zabawy z kolorami

klasyfikowanie przedmiotów ze względu na kolor:

Jest, to podstawowe ćwiczenie, które pozwoli dziecku poznać nazwy kolorów i ćwiczyć ich zapamiętywanie. Możesz do tego wykorzystać przeróżne przedmioty, takie jak: miski, klocki, piłki, kubki, skarpetki, czy chociażby czapki. Wszystko w jednym kolorze, na przykład zielonym. Połóż wszystko na jednobarwnym kocu, tak aby dziecko nic nie rozpraszało. I rozmawiajcie wspólnie na temat tego, jakie mają przeznaczenie dane przedmioty, czyje są, co można z nimi robić i oczywiście cały czas podkreślaj ich kolor. Dla urozmaicenia zabawy możesz dorzucić kilka rzeczy w innym kolorze, tak aby dziecko mogło rozróżnić przedmioty we właściwym kolorze od “intruzów”. 🙂

Budujemy wieże z klocków:

Rozsyp na podłodze kolorowe klocki. Następnie powiedź do dziecka: ” zbuduję taką wysoką ( pokazujemy gestem) wieże. Moja wieża będzie cała niebieska. Podawaj mi niebieskie klocki….” Zbuduj jak najwyższą wieże, która rozsypując się z pewnością zapewni dużo śmiechu. Potem daj zbudować dziecku własną wieżę. Tym razem Ty bądź jego pomocnikiem, tylko nie przykładaj się za bardzo i czasami pomyl kolor 🙂 Dziecko pewnie zauważy, że to nieodpowiedni klocek, ale jeśli tak się nie stanie, to zwróć mu uwagę. I tak można budować cały dzień, a to garaż, a to dom.

Zabawa z kolorową chusteczką:

Możesz użyć swojego szalika, szarfy, chusteczki. Sprawdzi się wszystko, co jest lekkie i jednokolorowe. Wymachując na przykład żółtą chusteczką często podkreślaj jej kolor. Możesz tańczyć razem z dzieckiem, podskakiwać, podrzucać chusteczkę do góry, siadać z nią, czy maszerować. Możesz wymyślić cały układ choreograficzny, który dziecko ma powtarzać. Takie ćwiczenie jest super pomysłem na naukę kolorów za pomocą ruchu.

W co się jeszcze bawić by utrwalić nazwy kolorów ?

Opowiadanie bajek o kolorach:

Wykorzystaj swoją wyobraźnię i stwórz opowiadania pełne kolorów. Na przykład : ” Na zielonej, soczystej trawie, tak zielonej jak zielony jest ten ręcznik (wskaż na jakiś przedmiot, np. ręcznik), rosła piękna, zielona choinka”. Podczas opowiadania możesz wskazywać na przedmioty w takim samym kolorze. Jeśli masz na to ochotę, to możesz nawet namalować, to o czym opowiadasz.

Kolorowy dzień:

Nauka kolorów sposobem, który na pewno spodoba się Twojemu dziecku. Razem z dzieckiem zorganizujcie sobie kolorowy dzień, na przykład niech poniedziałek będzie dniem pomarańczowym. Możecie założyć pomarańczowe koszulki, herbatkę pić z pomarańczowego kubka i zajadać pomarańczowe mandarynki. Oboje będziecie dobrze się bawić, a Twoje dziecko przy okazji będzie ćwiczyło nazwy kolorów.

Malujemy kolorami:

Przygotowujemy dziecku kącik plastyczny. Potrzebne będą farby, pędzel i kartka. Dziecko tworząc swoje dzieło powinno nazywać kolory, których używa. Można wspólnie zgadywać jaki kolor powstał z połączenia różnych kolorów. Na koniec można jeszcze raz opowiedzieć o obrazku i kolorach użytych do jego namalowania. Taka zabawa na pewno zaciekawi Twojego malucha i będzie dla niego frajdą. Jednak wymaga użycia farb i niestety sprzątanie po zabawie Cię nie ominie. Nie zapomnij powiesić arcydzieła w widocznym miejscu! 🙂

Kolorami się otaczamy, kolory mogą wskazywać nasz nastrój i odzwierciedlać uczucia. Kolory mogą wyciszać lub wręcz przeciwnie nastrajać agresywnie. Kolory, to nieodłączny aspekt naszego życia. Pomagają nam w komunikacji, w wykonywaniu poleceń, w wykonywaniu zadań w szkole. Dlatego warto pobawić się z dzieckiem i poćwiczyć przy okazji rozróżnianie kolorów. Na pewno ułatwi mu, to naukę szkolną.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Weronika pisze:

    Genialne 🙂 a ja tyle czasu zastanawiałam się jak nauczyć swojego bąbla kolorów czego tu nie kupić aby było łatwiej ;D Gdzie wszystko mam pod ręką, a Antoś bardzo lubi malować farbami i układać klocki 😛 zaraz działamy:) DZIĘKUJĘ :*

  1. 5 sierpnia 2020

    […] Nauka kolorów dla dzieci- zabawy […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *