Motoryka mała- jak rozwijać sprawności motoryczne dziecka?

Motoryka mała- jest, to zespół czynności, które są wykonywane przy pomocy rąk- dłoni i palców. Usprawnianie motoryki małej pozwala dziecku na zdobycie umiejętności chwytania i poruszania przedmiotami oraz kontrolę ruchu dłoni i palców, co jest niezbędne do wykonywania wielu czynności dnia codziennego.

 

Dziecko w wieku przedszkolnym przejawia bardzo silną potrzebę ruchu. Często rodzice mówią, że w domu mają “żywe srebro”, a ich dziecko nieustannie czuje “głód ruchu”, potrzebuje się wyszaleć, wybiegać i ciągle mu mało. I super! Ruch, jest naturalną potrzebą każdego człowieka i ma zdecydowany wpływ, na jego prawidłowy rozwój. 

 

Usprawnianie zdolności motorycznych pozytywnie wpływa na całościowy rozwój dziecka, w tym na koordynację wzrokowo- ruchową, koncentrację uwagi, a w przyszłości na naukę czytania i pisania. 

 

Motoryka mała, co to takiego?

 

W okresie przedszkolnym dzieci intensywnie rosną i rozwijają swoje sprawności motoryczne. Ćwiczą zarówno motorykę dużą, jak i małą. Motoryka mała, to przede wszystkim kontrolowane ruchy rąk i palców oraz świadome manipulowanie przedmiotem.

 

Ćwicząc zdolności manualne, dziecko nabiera sprawności w chwytaniu przedmiotów oraz wykonywaniu takich aktywności, jak: wycinanie, zapinanie, malowanie, nawlekanie, zawiązywanie, wydzieranie, lepienie, itp. Stymulowanie rozwoju motoryki małej z pewnością ułatwi dziecku naukę szkolną, a także wykonywanie podstawowych czynności domowych. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu i usprawnianie motoryki małej.

Rozwój motoryki małej rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym, gdy dziecko chwyta zabawki, wkłada je do buzi, próbuje potrząsać grzechotką, czy buduje wieżę z klocków.

 

Próby trzymania łyżeczki, wkładanie potraw do usmarowanej zupką buzi, a potem lepienie, rysowanie, czy nawlekanie koralików na sznurek, to wszystko służy rozwojowi motoryki małej. W ostateczności czynności te, doprowadzają dziecko do zdobycia umiejętności pisania, zapinania guzików, obierania warzyw i wykonywania innych, trudniejszych aktywności manipulacyjnych.

 

Sprawność dłoni i palców człowieka, uzależniona jest od jego ogólnej sprawności ruchowej, prawidłowej postawy ciała, budowy i czynności układu kostno-stawowego, czy układu nerwowego. Dlatego ważny jest harmonijny rozwój dziecka, a właściwe ruchy dłoni i palców możliwe są dzięki opanowaniu czynności związanych z motoryką dużą.

 

Ćwiczenia usprawniające motorykę małą

Motorykę małą u dziecka, można usprawniać poprzez zachęcanie do wykonywania prostych czynności dnia codziennego. Można również wykorzystywać do tego, zabawy i ćwiczenia, mające na celu rozwój zdolności motorycznych dziecka, takie jak: 

Motoryka mała. Ćwiczenia.
 • zabawa w teatrzyk cieni
 • zakręcanie nakrętek
 • przeciąganie liny
 • jeżdżenie samochodzikiem po pokoju
 • zabawa w kierowcę (dziecko naśladuje jazdę samochodem)
 • przelewanie wody z jednego kubka do drugiego
 • granie na instrumentach
 • zabawy paluszkowe 
 • pstrykanie palcami
 • stukanie i spacerowanie palcami po stole
 • gra w pchełki i bierki
 • wyciąganie chusteczek z pudełka
 • zaciskanie i prostowanie palców
 • dociskanie złożonych dłoni do siebie
 • robienie kulek z gazety
 • lepienie z plasteliny
 • zabawy z masą solną
 • malowanie palcami
 • zabawy gniotkiem
 • ściskanie gąbki podczas kąpieli
 • przypinanie klamerek
 • wrzucanie żetonów do skarbonki
 • zabawy konstrukcyjne z klockami
 • zabawy z folią bąbelkową

Motoryka mała- w co się jeszcze bawimy?

Dbając o prawidłowy rozwój moich dzieci nie zapominam o tak ważnej kwestii, jaką jest właśnie rozwój motoryki małej. Dlatego często wymyślam zadania i zabawy, które mają na celu usprawnianie małych dłoni i palców moich kilkulatków. Wierzę, że ćwiczenia przez nas wykonywane pozytywnie wpłyną na rozwój ich umiejętności manipulacyjnych. A tym samym na koordynację ręka- oko, koncentrację uwagi, percepcję wzrokową, a kiedyś na naukę pisania i czytania.

Staram się angażować dzieci w codzienną pomoc, polegającą na składaniu skarpetek, czy zbieraniu spinaczy. Często układamy wspólnie klocki, lepimy z plasteliny i bawimy się przeróżnymi masami plastycznymi.

O znaczeniu zabaw konstrukcyjnych dla rozwoju dziecka pisałam tutaj:

Dlaczego warto z dzieckiem układać klocki? Zabawy konstrukcyjne, a rozwój dziecka

Zdarza się również, że sama wymyślam dzieciom zabawy, które są ukierunkowane na to, aby motoryka mała była usprawniana. Lubię tworzyć coś z niczego, wykorzystywać pudełka po butach, albo podsuwać dzieciom pomysły, na wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, np. pinezek. 

Zabawy z kolorowymi pinezkami- w sam raz dla przedszkolaka!

Wbijanie pinezek, to super zabawa dla przedszkolaka, oczywiście wykonywana pod czujnym okiem rodzica! Kolorowe pinezki, styropianowa kula, serce, czy jajko i do dzieła! Dziecko ćwiczy chwyt pęsetowy i ruchy nadgarstka, a także koncentrację uwagi!

Domowe przeplatanki, to jest TO!

Świetną zabawą, która ćwiczy małe rączki i paluszki, jest przewlekanie sznureczka przez dziurki. W domu mamy przeróżne koraliki, guziki, żetony z dziurką! Ale tworzymy także własne przeplatanki!

Przeplatanki można zrobić samemu w bardzo prosty sposób! Wystarczy wykorzystać okładki malowanek i dziurkacz! Aaaa i jeszcze jakaś tasiemka, czy sznurówka! Kilka minut i przeplatanki gotowe! 

Bawimy się butelką z wodą!

Fajną alternatywą do sklepowych zabawek, jest zwykła domowa butelka z wodą! Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby bawić się butelką. manipulowanie butelką z wodą, to wale nie taka prosta sprawa dla małych rączek! Ale za to super ćwiczenie, usprawniające motorykę małą!

Nasza butelka z wodą dzięki kawałkom kolorowych wstążek, jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla dziecka, a do tego ćwiczy percepcję wzrokową!

Nawlekamy! Przekładamy! Porządkujemy! Nabieramy! Wrzucamy!

Prawdziwa dama musi nosić korale! Dlatego w domu mamy cały koszyczek przeróżnych koralików. Mniejszych i większych. Ale najważniejsze, że są kolorowe! Koraliki nawlekamy, przesypujemy, wrzucamy do kubeczka niekapka (przydatny podczas malowania farbami), czy układamy w różne stworki i litery. A puszyste pompony nabieramy na łyżeczkę i ćwiczymy koordynację ręka- oko. 

Motorykę małą ćwiczymy każdego dnia! Usprawniamy dłonie podczas samodzielnego spożywania posiłków, malowania farbami, kredkami, czy palcami. 

Bawimy się na różne sposoby, wykorzystując, to co akurat mamy w domu. Zdarza się, że rozdzielamy groch z koralikami, albo tworzymy obrazki z kolorowych kamyków. 

Pamiętamy również o zabawach ruchowych i nauce samodzielności. W końcu zakładanie skarpetek, wiązanie sznurowadeł, czy zapinanie guzików, to czynności, które są niezbędne w życiu. 

Motoryka mała- warto ćwiczyć sprawność rąk!

Dzieci najbardziej lubią spontaniczne zabawy i uczą się głownie w sposób naturalny, podczas codziennych czynności. 

Jednak, aby rozwój dziecka przebiegał harmonijnie, warto pamiętać o wspieraniu jego sprawności motorycznych.

Dzięki temu dziecko w przyszłości nie będzie mieć problemów z nauką czytania, pisania, koordynacją wzrokowo- ruchową, a nawet orientacją w przestrzeni. Nie można zapomnieć także o usprawnianiu motoryki dużej, a więc o codziennej gimnastyce!

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *