Dlaczego warto z dzieckiem układać klocki? Zabawy konstrukcyjne, a rozwój dziecka

Układanie klocków to super zabawa dla dziecka w każdym wieku! Budowanie wieży, zamków garaży, czy całego miasta, to pewnie jedna z ulubionych zabaw każdego malucha. Nie bez powodu klocki znajdują się w każdym pokoju przedszkolaka i starszaka. Dzieci uwielbiają budować z nich coraz to wymyślniejsze konstrukcje, począwszy od prostej wieży do statków, rakiet i pociągów. A jak się okazuje zabawa klockami, to nie tylko sposób na zimową nudę, ale przede wszystkim rozwijanie inteligencji dziecka.

Drewniane klocki- idealna zabawka dla każdego dziecka

Dzieci bawią się klockami w domu i w przedszkolu. Być może klocki, to właśnie jedna z pierwszych zabawek naszego dziecka. W sklepie możemy dostać zawrotu głowy bo półki uginają się od pudeł z kolorowymi, plastikowymi klockami. Ale nie tylko. Coraz częściej możemy natrafić na klocki drewniane, pomalowane nietoksycznymi farbami, które idealnie nadają się do zabaw konstrukcyjnych. I właśnie takie, najprostsze drewniane klocki są najlepsze dla naszego dziecka i jego rozwoju. I chociaż mogą wydawać nam się mało atrakcyjne, to jeśli tylko pomożemy odkryć dziecku ich magię, to układanie ich może być ulubionym zajęciem naszego dziecka.

Jakie klocki wybrać?

Klockami drewnianymi dziecko musi nauczyć się bawić bo układanie ich wymaga uruchomienia wyobraźni i precyzji ruchów. Dlatego pierwsze klocki, jakie miało w posiadaniu moje dziecko, to miękkie gumowe klocki sensoryczne. Świetnie sprawdzały się podczas pierwszych zabaw. Budowanie wieży, a następnie jej przewracanie, wiązało się z wybuchem radości mojego niemowlaka. Potem budowaliśmy z nich pociąg z kolorowymi wagonami. Każdy wagonik wiózł inne zwierzątko i miał inny kolor. Zabawa w układanie pociągu była okazją do nauki kolorów i dźwięków wydawanych przez konia, kota, czy krowę. I tak właśnie wyglądały nasze pierwsze zabawy konstrukcyjne.

Teraz mając w domu czterolatka wygląda to troszeczkę inaczej. Rozwalanie wieży nie wywołuje już śmiechu, a pociąg z klocków zastąpił pociąg na baterie mknący po torach. Ale nie oznacza to, że klocki zniknęły z naszego planu dnia. Nadal, a może nawet bardziej niż kiedyś absorbują moje dziecko i świetnie sprawdzają się, jako materiał dla małego konstruktora. Obecnie klocki są w użytku każdego dnia i póki co nie zanosi się, aby miały wylądować na dnie półki z zabawkami. Budujemy codziennie, ba nawet kilkanaście razy dziennie przeróżne rzeczy. Widzę, jak wyobraźnia mojego synka działa na pełnych obrotach i każdy ruch jest dokładnie przemyślany.

Jakie są nasze ulubione klocki i co z nich budujemy?

W domu mamy różne rodzaje klocków. W wielkiej szufladzie znajdziemy klocki LEGO, które świetnie sprawdzają się podczas budowania domu, stacji kolejowej, placu budowy, czy hotelu. Klocki LEGO z pewnością przyciągają moje dzieci swoimi kolorami i ciekawymi elementami. Budujemy z nich parki rozrywki, zoo dla zwierząt, statki i czołgi. Nie jeden raz mam okazję przyglądać się, jak powstają coraz to nowe gatunki zwierząt, albo próbować zupy z najsmaczniejszych klocków.

Plastikowe klocki, bez wątpienia super sprawdzają się podczas długich wieczorów. Jednak w ostatnim czasie nasze serca skradły klocki drewniane. Każdego dnia widzę, jak zabawa nimi wpływa na rozwój mojego dziecka. Przede wszystkim ćwiczy koordynację ręka- oko, co przekłada się na efekty w jego pracach plastycznych. Ćwiczy koncentrację uwagi i swoją cierpliwość, bo zbudowanie kombajnu, koparki, czy dinozaura z takich klocków, jest niełatwym wyzwaniem nawet dla dorosłego. Każdy ruch musi być przemyślany, a to wymaga przede wszystkim wyobraźni i skupienia się na zadaniu. Czasami pojawia się złość. Szczególnie wtedy, gdy żaden klocek nie pasuje do tego, co podpowiada wyobraźnia. Na szczęście, częściej jest radość i duma z własnej pracy.

Co dają dziecku zabawy klockami?

Dziecięca wyobraźnia nie ma końca, a klocki z pewnością pozwolą dziecku odzwierciedlić wszystko to, co skrywa się w jego głowie. Jednak nawet klockami dziecko musi nauczyć się bawić. Nie wystarczy, że wysypiemy na środku pokoju pudło klocków. Czasami potrzebna jest zachęta i pokazanie możliwości konstrukcyjnych klocków. Zabawa klockami jest fajna wtedy, gdy dziecko zostanie nią zarażone właśnie przez rodzica. Dlatego ważne jest, aby uczestniczyć w tych zabawach, pokazywać w jaki sposób można klocki ze sobą łączyć i nazywać, to co z nich powstaje. Z czasem dziecko pozna właściwości i możliwości klocków i budowanie z nich wieży, statków, zamków stanie się jego ulubioną zabawą.

Dlatego warto poświecić pół godziny dziennie i wdrożyć dziecko w świat budowli z klocków, bo dzięki zabawie klockami dziecko:

  • Zaczyna rozumieć takie określenia, jak : blisko, daleko, wyżej, niżej, w zasięgu ręki, z drugiej strony.
  • Zauważa, że elementy można że sobą łączyć, a wtedy powstaje całość. Kiedy dokłada klocek do klocka, to uczy się, że powstaje nowa całość, a kiedy je rozdziela to widzi, że znowu powstaje coś innego.
  • Dziecko widzi, jakie skutki niesie budowanie np. wieży z klocków, a następnie jej zburzenie. Zauważa, że jest to czynność odwracalna. Coś powstało, a następnie zostało rozwalone i znowu może być wybudowane od nowa.
  • Uczy się dobierać elementy w taki sposób, aby odzwierciedlić swój pomysł. Jeśli ma ochotę zbudować garaż, to dobiera tak klocki, aby ten garaż powstał. Dokłada klocki, odejmuje i tak do skutku, aż powstanie to, o co mu chodzi.
  • Ćwiczy koncentrację i uwagę. Uruchamia wyobraźnie.
  • Usprawnia małą motorykę, a przede wszystkim ćwiczy koordynację ręka- oko.

Klocki to świetna zabawa zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego warto kupować klocki, szczególnie te drewniane i bawić się z dzieckiem. A jeżeli dobra zabawa łączy się z rozwijaniem inteligencji dziecka, to więcej argumentów już nie potrzeba.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Ania pisze:

    Klocki są super! Ja sama z dzieciakami często układam zestawy z alleblox. Nawet się przy tym relaksuję 😉

  1. 25 maja 2020

    […] Dlaczego warto z dzieckiem układać klocki? Zabawy konstrukcyjne, a rozwój dziecka […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *