Zwierzątko dla dziecka- Czy i kiedy kupić pierwszego zwierzaka?
przez Pedagog w domu · 16 grudnia 2022
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W tej całej gonitwie zatrzymujemy się na chwilę, przechwytujemy list naszego dziecka do Świętego Mikołaja, w nadziei, że znajdziemy w nim wskazówkę, co do marzeń naszej pociechy. Niestety zamiast listy prezentów, dostrzegamy rysunek pieska/ kotka z dołączoną prośbą o zwierzaka. Bęc! Czar prysł!
Tak, właśnie nadszedł ten czas! Kiedy największym marzeniem naszego potomka staje się nic innego, jak posiadanie własnego zwierzaka! Nie kolejny tor wyścigowy, lalka Barbie, czy pluszowy miś! Tylko własne zwierzątko! Śliczne, najlepiej puchate i takie, które zawsze będzie małą kruszynką.
A nam w natłoku przedświątecznych obowiązków, w głowie ukazuje się wizja rozrabiającego szczeniaka, kota drapiącego nową kanapę, albo kanarka stroszącego piórka.
Czy spełnić marzenie dziecka o posiadaniu własnego zwierzaka?
Jeżeli jest, to jednorazowy kaprys naszej pociechy, to zakup zwierzaka przesuwamy w czasie. Jednak, co zrobić, gdy dziecko codziennie rano budzi się z prośbą o własne zwierzątko? Oczywiście nie ma problemu, jeżeli my rodzice jesteśmy miłośnikami czworonożnych pupilów, gadów, śpiewających papug, czy buszujących w klatce chomików. Jednak i tak mimo całej naszej miłości do zwierząt, pomysł zakupu nowego członka rodziny powinien być zawsze dobrze przemyślany.
Nie oszukujmy się! Wychowywanie dziecka pochłania większość naszego czasu i energii.
Dlatego zanim dokonamy zakupu, to przemyślmy, czy:
- mamy czas na opiekę nad zwierzakiem: kupując zwierzątko dziecku w wieku 3-5 lat nie liczmy, że będzie sprzątać w klatce, wyprowadzać psa na spacer, czy zmieniać dwa razy dziennie wodę. Oczywiście uczmy dziecko pomocy i opieki nad zwierzakiem, ale bądźmy realistami! Nawet starsze dziecko, ma sporo obowiązków i nierzadko okazuje się, że opieka nad psem/kotem, czy innym zwierzakiem spada na rodzica….
- czy posiadamy wystarczająco dużo miejsca: na miski, leżanki, klatkę, akwarium, czy zabawki dla kota. Jeżeli, to ma być akwarium dla naszego dziecka, klatka z papugami, czy mały królik, to z pewnością dziecko będzie chciało mieć zwierzaka w swoim pokoju. A w takim wypadku potrzeba dodatkowego miejsca dla zwierzątka.
- czy nikt z domowników nie jest alergikiem. Jeżeli ktoś z domowników ma alergię na sierść psa, królika, czy kota, to zdecydowanie należy poszukać zwierzaka, który nie będzie uczulał. W takiej sytuacji można pomyśleć o odpowiedniej dla alergików rasie psów lub akwarium dla rybek (pod warunkiem, że dziecko nie jest uczulone na pokarm dla rybek), czy terrarium z kameleonem.
Decyzja podjęta! Kupujemy zwierzaka! I co dalej?
Jeżeli dobrze przemyśleliśmy sytuacje i chcemy spełnić marzenie swojego dziecka, to pozostaje tylko wybranie odpowiedniego zwierzątka i przygotowanie dziecka do nowej roli.
A co dziecku daje posiadanie zwierzaka?
Czy, jako pedagog widzę pozytywne aspekty posiadania przez dziecko czworonożnego przyjaciela, złotej rybki, czy pędzącego w kołowrotku chomika?
Większość dzieci uwielbia zwierzaki, wesoło reaguje na przebiegające chodnikiem pieski, czy wdrapujące się na płot koty. I zdecydowanie posiadanie przez dziecko zwierzaka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Pod warunkiem, że to nie będzie chwilowy kaprys, a przemyślana decyzja. A my, jako rodzice nie pozostawimy relacji dziecko – zwierzątko samej sobie.
Jako rodzice musimy wykonać również pracę. Nasza rola nie powinna zakończyć się w momencie kupna zwierzaka, ale:
- to my rodzice uczymy dziecko szacunku i właściwych zachowań wobec zwierzaka. Nieważne, czy to są rybki w akwarium, czy mały piesek. Dziecko powinno wiedzieć, jak należy zachowywać się wobec zwierząt, jak o nie dbać. Jednak, to już nasza w tym rola, aby nauczyć tego dziecko.
- Dawajmy dobry przykład. Dzieci te młodsze i te starsze uczą się poprzez obserwację. Dlatego sami powinniśmy być mili dla zwierzaka, nie wolno nam kopać psa, czy rzucać przedmiotami w kota! Już nie mówiąc o tym, aby uczyć dziecko bicia zwierzaka, szarpania, podrzucania, kręcenia się z kotem na rękach! Dzieci widzą i uczą się!
- nauczmy dziecko, jak należy opiekować się zwierzakiem, pokażmy ile i kiedy należy dawać pokarm, jak bawić się z psem, czy kotem, w jaki sposób oswoić królika. Nie stawiajmy tylko wymagań, najpierw nauczmy dziecko, wyznaczmy zadania, dopilnujmy, aby dziecko je wykonywało.
Jeżeli posiadanie zwierzaka nie okaże się obowiązkiem ponad nasze siły, to spełnienie marzenia dziecka o posiadaniu własnego pupila, z pewnością przyniesie wszystkim domownikom wiele radości.
Spacery z psem, wesołe zabawy z kotem, słuchanie śpiewu papugi, czy obserwacja rybek, na pewno uwrażliwi dziecko na świat.
Opiekując się zwierzakiem dziecko nauczy się szacunku wobec mniejszych i bezbronnych istot, a codzienne obowiązki, nauczą je systematyczności i odpowiedniej organizacji.