Asertywność- mamo, tato pomóż mi być sobą.

Asertywność to “złota ścieżka” między uległością, a agresywnością.

 

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było dobrze przygotowane do życia w dzisiejszym świecie. Aby potrafiło rozwiązywać problemy, było pewne siebie i odważnie pięło się do góry. Jednocześnie uczymy je, by dzieliło się z innymi, było pomocne i wrażliwe na krzywdę innych.

W takim razie, co zrobić, aby ten młody człowiek, który wciąż uczy się życia w społeczeństwie, potrafił wyrażać swoje emocje i postawy w sposób bezpośredni, ale nie lekceważący uczuć innych osób?

 

To własnie Ty jesteś najlepszym przykładem dla swojego dziecka. Jesteś jego autorytetem, pokazujesz mu, w jaki sposób powinno się zachowywać w określonych sytuacjach…

 

Asertywność, jest własnie takim złotym środkiem. Jest stylem zachowania, który pozwala nam dbać o własne interesy. Będąc asertywnym można wyrażać siebie, swoje poglądy i opinie, z zachowaniem szacunku i życzliwości wobec drugiej osoby.


Asertywność, to nie tylko umiejętność mówienia “NIE”. Ten styl zachowania polega głównie na byciu sobą. Na umiejętności wyrażania własnego zdania i bronienia go, byciu miłym i empatycznym wobec innych. Jednocześnie nie pozwalając na wykorzystywanie i lekceważenie naszej osoby.

 

Co to jest ASERTYWNOŚĆ?

 

Asertywność, to zbiór wskazówek, które pokazują, nam to, co jest między uległością, a agresją.

Chcąc być ASERTYWNYM, trzeba pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny. Różnimy się między sobą mamy inny pogląd na świat, inne priorytety, marzenia i odmienne gusta. Dlatego, też nie ma jednego przepisu na to, jak zachowywać się w określonej sytuacji. Nikt nie powie nam, co robić, a czego na pewno nie robić podczas konkretnej kłótni, czy ataku wobec naszej osoby. Każdy musi sam lub z pomocą na przykład książki wypracować własny sposób bycia. Taki który będzie zgodny z własnymi uczuciami, interesami, ale bez naruszania cudzego terytorium.

 

Więcej na temat tego, na czym polega zachowanie asertywne, możesz przeczytać tutaj:

https://pedagogwdomu.pl/jak-zachowywac-sie-asertywnie/

 

Co zrobić, by nasze dziecko było ASERTYWNE?

 

Drogi rodzicu, zanim zaczniesz tłumaczyć swojemu dziecku, na czym polega Asertywność i jak powinno się zachowywać w określonych sytuacjach, zastanów się nad tym, w jaki sposób Ty się zachowujesz? Czy masz skłonność do bycia uległym? a może w trudnych sytuacjach jesteś wycofany lub zachowujesz się agresywnie?

Jeżeli, chciałbyś coś zmienić w swoim postępowaniu, chcesz nauczyć się wyrażać własne myśli, poglądy, uczucia, postawy w taki sposób, aby nie krzywdzić drugiej osoby, to zacznij już dzisiaj. To własnie Ty jesteś najlepszym przykładem dla swojego dziecka. Jesteś jego autorytetem, pokazujesz mu, w jaki sposób powinien się zachowywać.

Dziecko słyszy, Twoje rozmowy z innymi ludźmi, widzi jaki masz stosunek do świata, w jaki sposób pokonujesz przeszkody. Pokazujesz dziecku, jak walczysz o swoje prawa. Czy z łatwością wywieszasz białą flagę, czy wręcz przeciwnie wszystko zyskujesz agresją i swoje uczucia stawiasz na pierwszym miejscu.

Dlatego, pokaż dziecku, że można komuś odmówić bez urażania drugiej osoby. Naucz je, że nie zawsze trzeba się godzić na warunki, które przedstawia nam szef. Bądź przykładem na to, że można być pewnym siebie i bez obaw przedstawiać własne zdanie. Niech wie, że można wyrażać siebie, nie martwiąc się o relacje z innymi ludźmi. Bądź przykładem, zachowuj się asertywnie.

 

Jak wygląda asertywna odmowa? O czym dziecko powinno pamiętać?

Asertywne odmawianie

Odmawianie, to część zachowań asertywnych. Dlatego, jako rodzice powinniśmy uświadamiać dziecko, że są sytuacje, w których warto jest umieć odmawiać. Umiejętność odmawiania, jest dla dziecka bardzo ważna. Może się przydać w wielu sytuacjach, szczególnie wtedy, gdy dziecko będzie chciało oprzeć się naciskom kolegów! Pokaż dziecku, w jaki sposób powinno asertywnie odmawiać i o czym pamiętać, w takich sytuacjach. 

 

Asertywność

Kiedy sięgniesz pamięcią wstecz, pewnie przypomnisz sobie niejedną sytuację, w której nie powinieneś się zgodzić, a jednak, to zrobiłeś. My dorośli często mamy problem z asertywną odmową, a co dopiero dzieci. Dlatego warto pracować nad własnym zachowaniem, ale także rozmawiać z dzieckiem na temat sytuacji, w których nie potrafią odmówić

Zapytaj dziecko, czy przypomina sobie taką sytuację. Niech Ci o tym opowie. Dowiedz się dlaczego Twoje dziecko zamiast odmówić, to zgodziło się, na czyjąś prośbę. 

Być może przyczyną takiego zachowania był lęk przed wyśmianiem, obawa przed wyrządzeniem komuś krzywdy, a może to przeświadczenie o tym, że nie można komuś odmówić, np. osobie starszej. 

Niech dziecko wie, w jaki sposób może odmówić, jakie zdania są najbardziej skuteczne, od czego zacząć odmowę.

 

 

Podczas rozmowy z dzieckiem pamiętaj o tym, aby stworzyć pozytywną atmosferę! Nie krytykuj tego co mówi dziecko i nie wyśmiewaj!

Źródło:

  1. M. Król- Fijewska, P. Fijewski, Przewodnik do realizacji zajęć psychologicznych “Nasze spotkania”, Instytut Psychologii zdrowia i trzeźwości, Warszawa, 1992

Możesz również polubić…

6 komentarzy

  1. 10 lutego 2019

    […] Chcesz więcej poczytać na temat ASERTYWNOŚCI, to zapraszam do tego wpisu: https://pedagogwdomu.pl/2019/02/03/asertywnosc/ […]

  2. 11 lutego 2019

    […] Kara, to najprostsza droga, do uzyskania tego, co chcemy. Ale również to nic innego, jak sprawowanie kontroli i władzy wobec osoby, którą karzemy. Kara nie buduje poczucia bezpieczeństwa, a wręcz przeciwnie sprawia, że dziecko traci do rodzica zaufanie. Uczy się, że problemy można rozwiązywać agresją, a nie rozmową. A przecież wszyscy mieliśmy zachowywać się asertywnie…. Więcej o asertywności znajdziesz tutaj https://pedagogwdomu.pl/2019/02/03/asertywnosc/  […]

  3. 24 lutego 2019

    […] Kara, to najprostsza droga, do uzyskania tego, co chcemy. Ale również to nic innego, jak sprawowanie kontroli i władzy wobec osoby, którą karzemy. Kara nie buduje poczucia bezpieczeństwa, a wręcz przeciwnie sprawia, że dziecko traci do rodzica zaufanie. Uczy się, że problemy można rozwiązywać agresją, a nie rozmową. A przecież wszyscy mieliśmy zachowywać się asertywnie…. Więcej o asertywności znajdziesz tutaj https://pedagogwdomu.pl/asertywnosc-co-to-jest/ […]

  4. 24 lutego 2019

    […] Chcesz więcej poczytać na temat ASERTYWNOŚCI, to zapraszam do tego wpisu: https://pedagogwdomu.pl/asertywnosc-co-to-jest/ […]

  5. 6 maja 2020

    […] tutaj więcej na temat asertywności: https://pedagogwdomu.pl/asertywnosc-co-to-jest/ i coś dla rodzica: […]

  6. 6 czerwca 2020

    […] Asertywność- mamo, tato pomóż mi być sobą. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *