W jaki sposób przygotować dziecko do przedszkola?

Adaptacja dziecka do przedszkola, to stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Do tej pory Twoje dziecko funkcjonowało jedynie w środowisku rodzinnym, nie licząc oczywiście wyjść na plac zabaw, czy spotkań z rodziną. Od teraz zostanie przedszkolakiem i będzie musiało dostosować się do zasad, które tam obowiązują.

Wczesne wstawanie, szybkie śniadanie i pośpiech w drodze do przedszkola, to dla dziecka zupełnie nowa sytuacja. Do tej pory maluch budził się z beztroskim uśmiechem i zaczynał dzień od zabawy.

Teraz wszystko wygląda inaczej. Mama budzi z samego rana, popędza przy śniadaniu, albo wcale go nie ma. Na układanie klocków nie ma czasu, na oglądanie bajek też nie. Do tego trzeba być samodzielnym, robić wszystko to, o co prosi mama i to jak najszybciej. A w przedszkolu hałas, śpiewanie piosenek, nudne zabawy i wspólne posiłki.

Akcja przedszkole czas start!

Pójście do przedszkola, to dla dziecka zupełnie nowa rzeczywistość, pełna reguł i zasad. Świat, do którego dziecko nie jest przyzwyczajone.

Zapisując dziecko do przedszkola, każdy rodzic uważa, że jest to niezbędny etap w życiu małego człowieka, który wpłynie korzystnie na jego rozwój i przygotuje do nauki szkolnej. Jednak wątpliwości pojawiają się często już na samym początku.

Dziecko, które do tej pory przebywało głównie z rodzicami lub dziadkami w domu, nagle musi przebywać w nowym miejscu, z obcymi dziećmi, z nowymi paniami, wśród hałasu i ogromu nowych zabawek. Taka sytuacja sprawia, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Wszystko to, co było dla dziecka znane, co było gwarantem bezpieczeństwa i harmonii przepadło. Cały dotychczasowy rytm dnia został zburzony.

Dziecko niekoniecznie musi rozumieć dlaczego mama nagle przestała je karmić podczas obiadu, zakładać buty i czapkę przed wyjściem, a do tego bywa niemiła i ciągle krzyczy “pośpiesz się!”, “spóźnimy się!”, “bądź samodzielny!”. To wszystko z pewnością jest dla dziecka stresujące, a co za tym idzie może może powodować płacz, kłopoty z zasypianiem, czy problemy z apetytem.

Jeśli dziecko nigdy nie zostawało pod opieką kogoś innego niż rodziców, to będzie mieć utrudnione zadanie. W końcu do tej pory mama była zawsze obok. Dziecko mogło przyjść do niej, przytulić się, odpocząć w jej ramionach i popłakać w ramię. W przedszkolu owszem można i popłakać, a nawet ciocia przytuli, ale to już nie jest to samo. 

Podobnie może być w przypadku dziecka, którego rodzice są nadopiekuńczy, nie stawiają mu wymagań, a w domu nie obowiązują żadne zasady. W przedszkolu z każdej strony słychać słowa, które mają przywrócić spokój i porządek. Beztroskie bieganie po sali często zostaje przerwane przez zakazy i nakazy. Zupełnie inaczej niż w domu,

Jednak istnieje wiele sposobów na to, aby jak najlepiej przygotować swoje dziecko do przedszkola. Tak, aby okres adaptacji przebiegł, jak najmniej boleśnie.

Sposoby na przygotowanie dziecka do przedszkola!

Kiedy dziecko przekracza próg przedszkola i wchodzi w zupełnie obce dla siebie środowisko, to jest to dla niego bardzo trudna, stresowa sytuacja.

Dlatego chcąc uchronić je przed tyloma złymi emocjami, warto już wcześniej zadbać o przygotowanie dziecka do przedszkola.

Jak to zrobić?

A więc…

Istnieją sposoby, na to aby ułatwić dziecku adaptację do przedszkola. Jednak należy pamiętać o tym, że nie da się tego zrobić w kilka dni, często nawet kilka tygodni, to za mało. Dzieje się tak dlatego, że dziecko wynosi doświadczenia ze swojego domu rodzinnego. Do przedszkola wchodzi z pewnego rodzaju bagażem doświadczeń, pomimo że ma dopiero kilka lat.

Należy pamiętać o tym, że w przedszkolu dziecko jest pod opieką pani nauczycielki. Wcześniej z każdym, nawet najmniejszym problemem zwracało się do rodzica. Zdarte kolanko, zepsuta zabawka, posikane spodnie, czy rozlane mleko, to było zadanie dla mamy. Niestety w przedszkolu maluch musi radzić sobie zupełnie sam, albo prosić o pomoc panią nauczycielkę. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko potrafiło się z nią porozumieć.

Oczywiście, że dziecko nie nie musi pięknie recytować wierszy, czy opowiadać ciekawostek z wakacji. Natomiast ważne jest aby potrafiło zasygnalizować własne potrzeby, reagowało na własne imię, i rozumiało proste polecenia. Pomimo tego, że panie nauczycielki wykorzystują swoje doświadczenie i starają się wychwytywać każdy problem, to bez pomocy dziecka może się, to nie udać.

Wiele trzylatków niestety ma jeszcze problemy z mową, dlatego przebywanie w przedszkolu może być dla nich bardzo trudne.

 

Sprawdź w tym wpisie, jak wygląda rozwój mowy u dziecka i na jakim etapie jest przyszły przedszkolak!

Rozwój mowy dziecka

 

W takiej sytuacji, warto zastanowić się nad tym, czy dziecko jest gotowe na uczęszczanie do przedszkola. Inaczej może być, to dla niego bolesne doświadczenie.

Przedszkole, to nie tylko panie nauczycielki, ale również inne dzieci. Dlatego dziecko powinno wiedzieć, że obowiązują pewne zasady i musi ich przestrzegać. Gryzienie, ciągnięcie za włosy, wyrywanie zabawek, to zachowania, które są niedopuszczalne. 

Zostając przedszkolakiem, dziecko nie tylko będzie się bawić i wesoło biegać po sali, ale także będzie uczestniczyć w różnych zajęciach, samodzielnie spożywać posiłki i korzystać z toalety.

Na dobry początek!

Każde dziecko w indywidualny sposób adaptuje się do warunków przedszkolnych. Jednak jeśli rodzice zadbają odpowiednio wcześnie o kształtowanie pewnych umiejętności, to dziecko szybciej przyzwyczai się do przedszkola.

 • Wykorzystaj zabawę: Jeśli chcesz przybliżyć dziecku, na czym polega przedszkole, to pobaw się z nim. Użyj misiów, lalek. Pokaż, jak wygląda dzień w przedszkolu, że trzeba się przywitać, zmienić buciki, samemu zjeść śniadanko, bawić się z innymi dziećmi ( z misiami), śpiewać razem piosenki przedszkolne.

 

 • Bajki, są dobre na wszystko: Zamiast na dobranoc czytać kolejne przygody Reksia, poczytaj bajki o przedszkolakach. Możesz wykorzystać opowiadania, które krok po kroku zapoznają dziecko z adaptacją do przedszkola.

 

 • Zabawa na placu zabaw, spotkania z rówieśnikami, to must have: Zadbaj o to, aby dziecko miało, jak najczęściej kontakt z dziećmi w podobnym wieku. Robienie babek w piaskownicy, to nie tylko zabawa sensoryczna, ale także sposób na to, by dziecko nauczyło się przebywać z innymi dziećmi w jednym miejscu. Dziecko może obserwować, zdobywać doświadczenia, a Ty masz możliwość szybkiej interwencji i kształtowania odpowiednich zachowań.

 

 • Skorzystaj z dni otwartych: Jeżeli przedszkole organizuje “dni otwarte”, to warto skorzystać z takiej opcji i pójść z dzieckiem. Pozna budynek, salę, może będą zajęcia integracyjne i możliwość wspólnej zabawy z innymi dziećmi.

Adaptacja dziecka do przedszkola

A teraz poważne zadania dla rodziców, które ułatwią adaptację dziecka do przedszkola:

 • Zadbaj o prawidłowy rozwój mowy dziecka: Nie czekaj, aż dziecko samo w końcu nauczy się mówić. Mów do dziecka, jak najczęściej. Nie zdrabniaj, nie mów po “dziecinnemu”. Mów w normalny sposób, tak jak rozmawiasz z innymi domownikami. Czytajcie wspólnie książeczki, bawcie się słowami, uczcie się wierszyków i piosenek. Pozwól dziecku wyrażać słownie własne potrzeby, nie reaguj od razu na każde wskazanie palcem. Dziecko musi mieć możliwość odpowiedzi. Jeśli dziecko porozumiewa się z Tobą w sposób tylko werbalny, nie gódź się na to, wymagaj używania słów.

 

 • Przyzwyczajaj dziecko do przebywania z innymi, zaufanymi osobami: Niech Twój maluch zostanie u dziadków na noc, albo pójdzie z ciocią na spacer do parku. Jeśli jesteś w sklepie na zakupach pozwól odejść mu kawałek dalej. Daj mu koszyk i niech jeździ przed Tobą między regałami. Jeśli jesteście w odwiedzinach u znajomych, pozwól pobawić się dziecku w osobnym pokoju z innymi dziećmi. Stopniowo wydłużaj czas, w którym dziecko będzie pozostawało bez Ciebie. Oczywiście miej wszystko pod stałą kontrolą i interweniuj w odpowiednim momencie.

Kiedy dziecko, jest już przedszkolakiem!

 • Nie śpiesz się: Unikaj przychodzenia z dzieckiem na ostatni moment. Wstań na tyle wcześnie by w spokoju uszykować siebie i dziecko. Jeśli macie taką możliwość, to wyprawa do przedszkola niech będzie miłym spacerem.

 

 • Krótkie pożegnanie:  Nie przeciągaj pożegnania z dzieckiem. Jeśli maluch płacze, to Twoje przebywanie w przedszkolu i próby uspokojenia i tak na nic się nie zdadzą. Po chwili dziecko znowu zacznie płakać. Powierz opiekę nad dzieckiem pani nauczycielce, ona wie w jaki sposób zająć dziecko, tak aby zapomniało o płaczu. Nigdy nie zabieraj płaczącego dziecka do domu. Będzie, to znak, że płaczem może wymusić bardzo wiele.

 

 • Stopniowo wydłużaj pobyt dziecka w przedszkolu: Nie zostawiaj dziecka od razu na kilka godzin w przedszkolu. Zacznij przyzwyczajanie malucha do pobytu w przedszkolu od jednej godziny dziennie. Nowe środowisko z pewnością dostarczy dziecku wielu nowych bodźców i stresu, dlatego należy zadbać o to, aby nie zniechęcić dziecka. Nie mów do dziecka, że za chwilkę, za parę minut po nie przyjdziesz bo to nie prawda. Ważne, żeby dziecko wiedziało kiedy i kto po nie przyjdzie do przedszkola.

 

 • Zachowaj cierpliwość i spokój: Nie oczekuj, że dziecko od pierwszych dni w przedszkolu będzie chętnie opowiadać o tym, co tam robiło i w co się bawiło. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do przedszkola.

 

 • Konsultuj się i współpracuj z nauczycielami: Wszelkie wątpliwości na temat adaptacji dziecka do przedszkola omawiaj z nauczycielami. Jednak nie rób tego w obecności dziecka. Pytaj o zachowanie dziecka, jego kontakty z rówieśnikami, zjadanie posiłków i wykonywanie poleceń.

Adaptacja do przedszkola

Kiedy warto przesunąć uczęszczanie dziecka do przedszkola?

Nie ma idealnej recepty na to, w jaki sposób przygotować dziecko do przedszkola, ale powyższe rady mogą ułatwić adaptację. Każde dziecko w inny sposób przeżywa nową sytuację i inaczej reaguje na zmianę środowiska.

Należy pamiętać, że przez pierwszy miesiąc dziecko ma prawo być wycofane, apatyczne, płaczliwe, czy niechętne do zabawy. Takie zachowanie możemy uznać za normę. Dopiero po około trzech miesiącach dziecko powinno już inaczej reagować i chętniej chodzić do przedszkola.

Zdarza się, że po tych kilku miesiącach dziecko nadal jest rozżalone, płaczliwe, reaguje histerią na rozstanie z rodzicem, zachowuje się agresywnie i nie reaguje na polecenia.

Takie zachowania mogą świadczyć o tym, że dziecko nie jest gotowe na uczęszczanie do przedszkola. Kiedy pojawiają się takie objawy, jak: biegunka, wymioty, gorączka, moczenie nocne, problemy z mową, to warto rozważyć przesunięcie terminu rozpoczęcia edukacji przedszkolnej.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *