Zabawy dla trzylatka, które ćwiczą pamięć, koncentracje i oddziałują na wyobraźnie.
przez Pedagog w domu · 24 stycznia 2019
Szukasz pomysłu na zabawy, które sprawdzą się podczas podróży samochodem, albo chociaż na chwilę zajmą maluch, gdy Ty zmywasz lub rozwieszasz pranie?
W takim razie mam dla Ciebie kilka zabaw, które zainteresują Twoje dziecko, a także pozytywnie wpłyną na jego rozwój!
Pochmurna aura sprawia, że często nie mamy energii, ani ochoty na wymyślanie super zabaw, niczym animator. Zimowe, długie wieczory ciągną się w nieskończoność, a nasze dzieci krążą z ponurą miną po pokoju, prosząc o wspólna zabawę. Nasze pomysły już się wyczerpały, w kuchni czeka stos naczyń do umycia, a pralka prosi o rozładowanie. Jedyne o czym marzymy, to usiąść z lekturą w dłoni i zrelaksować się, jednak w kółko wykrzykiwane hasła nad naszymi głowami, odpychają ten pomysł do najdalszych zakamarków. O to kilka przykładów zabaw, które możemy wykorzystać nawet podczas robienia makijażu lub rozwieszania prania.
Mamo! Pobaw się ze mną! Zabawy dla przedszkolaka:
Dlatego w takich momentach świetnie sprawdzają się zabawy oddziałujące na wyobraźnię naszego dziecka, a tym samym na koncentrację, uwagę i pamięć. Odrobina naszego zaangażowania też jest potrzebna i oczywiście musimy włączyć również nasza wyobraźnię. Reszta robi się sama.
Zgadujemy!
Zgadnij kim jestem?: Dzieci uwielbiają zagadki, chętnie szukają na nie odpowiedzi, przy okazji zdobywając wiedzę o świecie. W tej zabawie rodzic, opisuje wybrane zwierzę lub przedmiot i na końcu zadaje pytanie ” zgadnij kim jestem?”. Zagadki oczywiście dostosowujemy do wieku dziecka, im dziecko starsze tym mniej precyzyjna jest nasza wypowiedź. Przykłady: ” Jestem szara, mam długi ogonek i panicznie boję się kota. Kim jestem?(mysz)” “Jestem okrągła, turlam się po podłodze i lubię wskakiwać do kosza. Kim jestem? (Piłka)”.
Wspólnie tworzymy!
Dokończ zdanie: Kolejna zabawa wymaga od naszego dziecka skupienia uwagi na tym , co mówimy. Opowiadamy krótka historyjkę. Jednak nie wypowiadamy ostatniego słowa lub prosimy, aby dziecko dopowiedziało własne zakończenie. Możemy opowiadać historie z życia wzięte, zgodne z zainteresowaniami dziecka lub przekazujące ważne treści. Wszystko zależy od nas i naszej twórczości.
Bawimy się słowem!
Nowe nazwy/ słowa: Razem z dzieckiem wymyślamy nowe, śmieszne nazwy dla rzeczy, które zna. I tak od dzisiaj telefon, jest “uchogadaczem”, samolot “połykaczem chmur”, a książka ” bajkoskarbcem”. Możemy bawić się bez końca, dopóki mamy pomysły.
Naśladujemy!
Bociek i żabka: Bawimy się w naśladowanie rożnych zwierząt, wykonując przy tym polecenia. Dziecko raz jest żabką, która ucieka przed bocianem do stawu. Innym razem jest bocianem, który stoi na jednej nodze, by po chwili latać, jak sowa po całym pokoju. Ciekawa zabawa, która ćwiczy zmysł słuchu, uczy wykonywania poleceń, a także zapewnia rozwój ruchowy. Jeśli mamy ochotę możemy skakać razem z dzieckiem.
Szukamy skarbów
Znajdź/ przynieś/ : Prosimy dziecko, aby przyniosło nam, coś: plastykowego, kolorowego, drewnianego, co ma rogi, żółtego, pachnącego i tak w nieskończoność. Możemy bawić się w piratów, szukających skarbów, w srokę, która znosi do gniazda rozmaitości. Przy okazji ćwiczymy kolory, liczymy, poznajemy struktury, materiały i przede wszystkim mamy chwilkę na własne zajęcia.
Takie zabawy, to gwarancja miło i efektywnie spędzonego czasu!
Zabawy, które opisałam doskonale sprawdzają się w podróży, podczas wizyty u rodziny, znajomych, wszędzie tam gdzie nie możemy zabrać ze sobą kosza pełnego zabawek. Możemy bawić się z dzieckiem podczas gotowania, zmywania naczyń, na placu zabaw.
Co jeszcze?
Zbieramy liście, żołędzie, liczymy kasztany. Naśladujemy kaczki, wrony, liska. Uczymy angielskich słówek, poznajemy kształty i przekazujemy ciekawostki. Zabawy te, możemy wykorzystać na wiele sposobów. Oczywiście odpowiednio je modyfikując i dostosowując do wieku, zasobu słownictwa i miejsca.
Zajrzyj również tutaj, a znajdziesz wiele ciekawych zabaw!
Zabawy ze spinaczami- ćwiczymy małe rączki!
i tutaj!
Zabawy w domu. Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem?
A może jeszcze tutaj?
Nauka kolorów dla dzieci- zabawy
Udanej zabawy!